5. W poniższych zadaniach oznacz niewiadomą literą x, a następnie ułóż i rozwiąż odpowied-
nie równania.
a) Za jogurt i trzy bułki po 1,10 zł zapłaciłem 4 zł. Ile kosztował jogurt?
b) Adam ma dwa razy więcej pieniędzy ode mnie, a razem mamy 24 zł. Ile pieniędzy ma

Adam?


5 W Poniższych Zadaniach Oznacz Niewiadomą Literą X A Następnie Ułóż I Rozwiąż Odpowied Nie Równania A Za Jogurt I Trzy Bułki Po 110 Zł Zapłaciłem 4 Zł Ile Kosz class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

a)

x+3*1,10=4

x+3,30=4 | -3,30

x=0,70zł

Jogurt kosztował 0,70zł

b)

x- moje pieniądze

2x - pieniądze adama

x+2x = 24

3x=24 | :3

x=8

2x=16

Adam ma 16 zł

Szczegółowe wyjaśnienie: