Jeden kilogram bananów kosztuje b zł, jeden kilogram jabłek jest o 1,50 zł tańszy. Za 2 kg bananów i 2 kg jabłek zapłacono 13 zł. Zapisz odpowiednie równanie z jedną niewiadomą b (nie rozwiązuj go).
Mam takie zad PLZZZ NA TERAZ POTRZREBNE DAJE NAJ


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1kg bananów = b zł

1kg jabłek = b zł - 1,50zł

13zł = 2b+ 2(b-1,50) [zł]

Szczegółowe wyjaśnienie:

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

Jeśli kg jabłek jest 1,50 zł droższy to znaczy, że 2 kg bananów są o 3zł droższe od 2 kg jabłek. czyli:

1,50 zł *2=3zł  obliczenie ile droższe są banany

13 zł - 3 zł = 10zł odejmujesz to ile droższe są banany. teraz dzielisz na dwa

10zł:2=5zł tyle kosztują jabłka

5zł + 3 zł =8 zł tyle kosztują 2 kg bananów

8 zł : 2=b     b=cena za 1 kg bananów