Jeden bochenek chleba kosztuje a zł, jedna bułka kosztuje o 1,45 zł mniej niż bochenek chleba.
Zosia kupiła bochenek chleba i 4 bułki.
a) ile Zosia zapłaciła za zakupy?
b) ile Zosia otrzymała reszty z banknotu 20 zł ?​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

y = x - 0,6

x + 10(x -0,6) = x + 10 x - 6 =11 x - 6  

20 - (11x - 6) = 20 - 11x + 6 = 26 -11x - tyle otrzyma reszty  

Szczegółowe wyjaśnienie:

Odpowiedź:

jeden bochenek       a

jedna bułka a-1,45zł

a) ile Zosia zapłaciła za zakupy?

1 bochenek i 4 bułki

a+4(a-1,45zł)= 5a-5,80zł

b)ile Zosia otrzymała reszty z banknotu 20 zł ?​

20zl - 5a-5,80zł=

=14,2zł-5a