Poszukam informacji na temat Summy Teologicznej św.Tomasza z Akwinu i napisz krótką notatkę na temat tego dzieła

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Tomasz z Akwinu urodził się w roku tysiąc dwieście dwudziestym piątym. Był synem hrabiego i bratankiem opata benedyktyńskiego klasztoru. W jego rodzinie duży nacisk kładziono na edukację. Ojciec oczekiwał, że zostanie następcą wuja. Mimo chęci Tomaszowi nie było jednak po drodze z benedyktynami. Szybko porzucił ich zgromadzenie i wstąpił do dominikanów. Jego rodzina nie była z tego powodu zadowolona. W czasie podróży do Paryża Tomasz został uwięziony przez rodzinę i niemal przymuszany do objęcia stanowiska po wuju. Nie złamał się jednak i dalej obstawał przy swoim. Gdy go uwolniono, kontynuował podróż do Francji, gdzie zamierzał studiować. To tam uzyskał stopień bakałarza (to taki niższy stopień naukowy) i stworzył swoje pierwsze dzieła. Następnie został magistrem teologii i wyjechał do Rzymu w celu dalszej edukacji. Wtedy też rozpoczął pracę nad pierwszą summą. Określano ją mianem filozoficznej, ponieważ była zbiorem wykładów filozoficzno-teologicznych.

Pisanie summy teologicznej Tomasz rozpoczął w roku tysiąc dwieście sześćdziesiątym piątym. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia nie był w stanie jej ukończyć. Podczas drogi do Rzymu, w przekonaniu, że niebawem umrze, poprosił o przewiezienie do zakonu. Niestety w okolicy nie było żadnego zgromadzenia dominikanów, więc wydano zgodę na umieszczenie Tomasza u cystersów, gdzie rok później zmarł.

 

Summa teologiczna - Święty Tomasz z Akwinu: najważniejsze informacje

Tomasza z Akwinu uważa się za jednego z najwybitniejszych myślicieli epoki średniowiecza. Ten skromny dominikanin stworzył teorię filozoficzną, która stała się fundamentem dla kolejnych epok. Nurt ten nazwano tomizmem. Duchowny bardzo interesował się Arystotelesem. Chciał połączyć jego koncepcję filozoficzną z naukami Kościoła Katolickiego. Miał zamiar usunąć błędy znajdujące się we wcześniejszych przekładach dzieł tego filozofa. Jego działania wsparł nawet papież. To on skierował Tomasza na Sobór, ale dominikanin nigdy tam nie dotarł. Zmarł w drodze.

Założeniem Tomasza było oddzielenie rozumu od wiedzy. Według niego umysł człowieka jest w stanie poznać i zaakceptować istnienie Boga, ale nie wszystko jest dla niego oczywiste. Jeśli człowiek się postara, to jest w stanie zrozumieć istotę Boga, ale i tak pewne prawdy pozostaną dla niego tajemnicą. Uważał, że obecność Boga nie jest rzeczą, której można być w stu procentach pewnym. Jego istnienie należy udowodnić.