Odpowiedź :
Odpowiedź:
Parlament – najwyższy organ przedstawicielski, a jednocześnie zasadniczy organ władzy ustawodawczej w państwach o demokratycznych systemach władzy. Parlament – w myśl monteskiuszowskiej teorii podziału władzy – jest jednym z trzech pionów władzy państwowej i w żaden sposób nie jest ważniejszy od dwóch pozostałych.
sejm -
Najwyższy organ władzy ustawodawczej w Polsce, stanowiący pierwszą izbę polskiego parlamentu. Składa się z 460 posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym.
monarchia - forma rządów w państwie, w którym przedstawicielem władzy suwerennej jest monarcha tytułowany królem, księciem, cesarzem lub sułtanem; monarcha sprawuje władzę dożywotnio, samodzielnie (monarchia absolutna), we współpracy z wybranymi grupami społecznymi (monarchia stanowa) lub innymi organami państwa
Obiady czwartkowe – powstałe z inicjatywy Adama Kazimierza Czartoryskiego i organizowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na wzór paryskich salonów literackich, spotkania intelektualistów polskich.
Parlament- najwyższy organ przedstawicielski w państwie, pełniący funkcję ustawodawczą.
Sejm- najwyższy obok senatu, oragn władzy państw w zakresie ustawodawstwa, składa się z 460 posłów, jego kadencji trwa 4 lata
Monarchia- forma rządów, w świat monarcha dożywotnio, dziedzicznie ku na drodze elekcji, sprawuje władzę samodzielnie lub razrm z organami doradczymi.
Obiady czwartkowe- spotkania polskich intelektualistów, organizował je Stanisław August Poniatowski.