Odpowiedź :
Odpowiedź:
Państwem o ustroju totalitarnym był niewątpliwie Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Utworzony został na mocy konstytucji z grudnia 1922 roku. W myśl tego dokumentu ustrój opierał się na tzw. radach. W rzeczywistości władza w ZSRR należała do Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików), która w 1925 roku została przemianowana na Wszechzwiązkową Komunistyczną Partię (bolszewików) - WKP(b). Wcześniej, bo w 1922 roku stanowisko sekretarza generalnego partii objął Józef Stalin. Dwa lata później zmarł Włodzimierz Lenin i rozpoczęła się walka o przywódcze stanowisko. Rywalizowali o nie Lew Trocki i wspomniany już Stalin, który ostatecznie wyszedł zwycięsko z tego starcia. Zaczął też organizować państwo radzieckie.
Gospodarka indywidualna została praktycznie zlikwidowana. Podobnie czyniono z własnością prywatną. Ponadto rządzący starali się zlikwidować klasy społeczne. Niezwykle ważne miejsce w kształtowaniu ustroju zajmował terror. Używano go zarówno wobec przeciwników politycznych jak i poszczególnych klas społecznych. W latach 1935-1938 przeprowadzono tzw. Wielką Czystkę. Szacuje się, że w trakcie jej trwania aresztowano w sumie około 7 milionów osób (z czego część zmarła), a zamordowano około miliona. Organizowano procesy mające charakter pokazowych rozpraw. Celem było także zwalczanie dawnych współpracowników Lenina czyli przedstawicieli partii bolszewickiej. Im stawiano zarzuty szpiegostwa, dywersji czy sabotażu. Ponadto rządzący chcieli, aby społeczeństwo było ślepo oddane ustrojowi komunistycznemu.
Kolejnym przykładem państwa totalitarnego są Włochy. Faszyzm wyrósł na gruncie niezadowolenia Włochów przejawiającego się przede wszystkim strajkami i buntami robotniczymi. Od 1919 roku Benito Mussolini zaczął tworzyć Związki Walki (Fasci di combattimento). Z czasem uformował już paramilitarne oddziały - tzw. czarne koszule. W październiku 1922 roku wraz ze swoimi zwolennikami zorganizował marsz na Rzym. Wtedy to król Włoch Wiktor Emanuel III powierzył Mussoliniemu urząd premiera. Ten bardzo szybko umacniał swoją władzę i wyeliminował opozycję. Już w 1926 roku wszystkie partie polityczne (oprócz oczywiście faszystowskiej) zostały rozwiązane. Celem było stworzenie silnego państwa na czele którego będzie stał dyktator (wódz - duce - stojący ponad prawem).