Sporządź notatkę na temat sytuacji i postawy podmiotu lirycznego(do kogo kieruje swoje słowa), budowy wersyfikacyjnej, użytych środków stylistycznych(wymienić!) oraz kontekstu kulturowego w Trenie VII. PLISS NA DZIŚ. DAJEEEE NAJJJJJJJJJJJJJJ

Odpowiedź :

W Trenie VII zrozpaczony ojciec zwraca się do ubrań należących do córki, przedmiotów wśród których żyła, gdyż przypominają mu o niej, sprawiając coraz większy ból.  

Snuje refleksje nad przyszłością jaka by czekała Urszulkę, że mogła by przeżyć miłość, zostać żoną i matką   zwraca się do Urszulki tłumacząc, że nie taką przyszłość planowali dla niej kochający rodzice. Zamiast tego spotkała ją śmierć, a jej posagiem jest „licha tkaneczka“, razem z nią zamknięta w trumnie.  

Kontekst  kulturowy

W XVI w. rodzice  dziewczynek zwykle bardzo wcześnie myśleli o jej zamążpójściu. Starali się oni  znaleźć odpowiedniego męża dla panny i przygotować  jej właściwy posag, co możemy porównać do dzisiejszej dbałości rodziców o wykształcenie dziecka, co ma być gwarancją dobrego losu.

Treny są też świadectwem renesansowej pamiątki polskiego życia rodzinnego. Wyłania się z nich miłość do dzieci  jednocząca rodziców. Kochanowscy zarówno w Trenach, czy w „Pieśniach o Sobótce“  występują jako zgodne i kochające się małżeństwo.  

W Trenie VII wystęują liczne środki stylistyczne:

pytanie retoryczne - „Po co me smutne oczy za sobą ciągniecie?“

zdrobnienia - „członeczków“, „letniczek“, „uploteczki“, „guełzeczkoć“, „tkaneczkę“, „główki“

epitety- „Nieszczesne ochędóstwo“, „żałosne ubiory“, „namilszej cory“, „smutne oczy“, „złoneczków swych“, „sen żelazny,   twardy, nieprzespany“, „letniczek pisany“, „paski złocone“,  „Matczyne dary płone“, „moja dziewko droga“, „mać uboga“, „lichą tkaneczkę“,

apostrofa - „Nieszczesne ochędóstwo, żałosne ubiory/ Mojej namilszej cory“ , "moja dziewko droga",  

peryfraza ( omówienie ) -  '' Ujął ją sen żelazny, twardy, nieprzespany ... ''  

wykrzyknienie -  '' Nie masz, nie masz nadzieje! '' , Miała cię mać uboga/ Doprowadzić!", Nie takąć dać obiecywała/ Wyprawę, jakąć dała!", „W jednej skrzynce zamkniona!“  

metafora -  '' Niestetyż, i posąg, i ona / W jednej skrzyni zamkniona! ''  

przerzutnia - „Nie do takiej łożnice, moja dziewko droga,

                       Miała cię mać uboga

                        Doprowadzić!"

przenośnie - "Ujął ją sen żelazny, twardy, nieprzespany...", "Niestetyż, i posag, i ona / W jednej skrzynce zamkniona!"

archaizmy - "ochędóstwo", "łożnice", „cora", „letniczek", „uploteczki", „mać", „takąć", „jakąć", ‚giełzeczkoć"

personifikacja - (ubrania) "me smutne oczy za sobą ciągniecie", "Żalu mi przydajecie"

wyliczenie-  „Ujął ją sen żelazny, twardy, nieprzespany“

Viz Inne Pytanie