Temat: „Czy Twoim zdaniem pomoc koleżeńska w szkole to zwyczaj dobry i pożyteczny?”
________________________________________________________________

System pomocy koleżeńskiej jest tak stary jak sama szkoła. Na pewno każdy z nas, nawet najzdolniejszy, znalazł się w sytuacji, kiedy musiał skorzystać z czyjejś pomocy w nauce.
Dlatego też uważam, że pomoc koleżeńska jest w szkole zwyczajem bardzo pożytecznym i pięknym.
Na potwierdzenie swojego zdania przytoczę następujące argumenty.
Po pierwsze, daje ona uczniom słabszym szansę poprawienia ocen. Natura, niestety, nie wszystkich obdarzyła jednakowymi zdolnościami. Jeden – „chwyta w lot”, innemu natomiast nie wystarczy wykład nauczyciela, bo nie jest w stanie nadążyć za tokiem jego rozumowania, nawet jeśli bardzo uważa na lekcji.
Niezrozumienie jednego zagadnienia uniemożliwia uczniowi mniej zdolnemu zrozumienie następnych partii materiału.
W konsekwencji powstają zaległości, sypią się jedynki, aż uczeń załamuje się i przestaje wierzyć w swoje siły. Pomoc koleżeńska niewątpliwie zapobiega takiej sytuacji.
Po drugie, nie tylko uczeń słaby ma niepowodzenia w nauce. Zdarzają się one także uczniom zdolnym. Wystarczy dłuższa nieobecność w szkole z powodu choroby. Przepisanie notatek z zeszytu kolegi to zbyt mało, aby nadrobić zaległości, bowiem trudniejsze tematy wymagają wyjaśnienia. Wtedy niezbędny jest kolega, który wytłumaczy nowe zagadnienia.
Kolejna sprawa wiąże się z upowszechniającym się dziś zwyczajem dawania korepetycji. Nie wszystkich rodziców stać jednak na opłacanie dodatkowych, często kosztownych lekcji, gdyż jest to poważny uszczerbek w budżecie domowym. Jestem zdania, że systematyczna i przemyślana pomoc koleżeńska z powodzeniem może zastąpić drogie korepetycje.
Na koniec wspomnę o tym, że ze współpracy płyną nie tylko korzyści dla nauczanego, ale także dla uczącego.
Ten, który pomaga słabszemu koledze, przy okazji sam sobie utrwala materiał, uczy się też odpowiedzialności za drugiego człowieka i rozwija koleżeńskość.
Ma też satysfakcję, kiedy jego podopieczny otrzyma dobrą ocenę.
Poza tym pomoc koleżeńska może być doskonałą okazją do powstawania trwałych przyjaźni.
Z przytoczonych argumentów wynika, że pomoc koleżeńska, oczywiście dobrze zorganizowana, jest zwyczajem nie tylko pożytecznym i pięknym, ale wręcz koniecznym we współczesnej szkole. Ci, którzy potrafią i chcą pomagać innym, z pewnością wyrosną na wartościowych ludzi, chętnych do niesienia pomocy potrzebującym.
POLECENIA:
Przeczytaj tekst przykładowej rozprawki a następnie:

Odpowiedz, co zawiera jej temat.
Podziel tekst na cztery części, które następnie nazwij, wykorzystując m.in. słownictwo poznane na lekcji.
Przytocz tezę rozprawki.
Wymień w punktach wszystkie argumenty przytoczone przez autorkę pracy.
Wypisz zwroty i wyrażenia, za pomocą których osiągnęła ona spójność wypowiedzi.
Na podstawie zgromadzonego materiału zaproponuj własną definicję rozprawki.

pomoże ktoś ?


Odpowiedź :

Wyjaśnienie:

System pomocy koleżeńskiej jest tak stary jak sama szkoła. Na pewno każdy z nas, nawet najzdolniejszy, znalazł się w sytuacji, kiedy musiał skorzystać z czyjejś pomocy w nauce. ... Po drugie, nie tylko uczeń słaby ma niepowodzenia w nauce

Mam nadzieję że pomogłam :)