Napisz jakie zmiany zachodzą w organizmie podczas wysiłku fizycznego. Wymień nowoczesne formy aktywności fizycznej i opisz 3 dowolnie wybrane.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wysiłek nawet o stosunkowo niewielkim stopniu obciążenia wpływa na układ krążenia. Spowodowane to jest następującymi czynnikami:

wzrostem zapotrzebowania ze strony pracujących mięśni na substraty energetyczne;

wzrostem zapotrzebowania na tlen;

koniecznością odprowadzenia z mięśni dwutlenku węgla oraz kwasów;

koniecznością odprowadzenia z mięśni ciepła.

Wysiłek zwiększa częstość skurczów serca. Maksymalna częstość skurczów waha się ok. 200/min przy obciążeniu maksymalnym, podczas gdy częstość skurczów w spoczynku wynosi 70/min.

Przyczyną wzrostu w I okresie jest spadek napięcia układu przywspółczulnego, a następnie wzrost napięcia układu współczulnego.

Wzrostowi częstotliwości skurczów serca towarzyszy wzrost objętości wyrzutowej (tzn. objętości krwi wyrzuconej przez 1 komorę w czasie 1 skurczu), aż do obciążeń ok. 50%.

3 DOWOLNE FORMY AKTYWNOŚCI I OPIS ICH

Aerial joga (antigravity) – wdzięk i zwinne ciało - To połączenie jogi, akrobatyki, pilatesu i tańca, zatem treningi nie będą ani trochę monotonne. Aerial joga polega na wykonywaniu asan (pozycji jogi), figur tanecznych i ćwiczeń przy pomocy elastycznego pasa tkaniny przyczepionego do sufitu.

Tough Mudder – bieg nie dla amatorów - Aby dotrzeć do mety, uczestnicy muszą się wspinać, podciągać na linie, czołgać po ziemi, taplać w błocie i uważać, by nie wpaść do wody. Nie mierzy się czasu, gdyż najważniejszym osiągnięciem jest ukończenie biegu.

CrossFit – maksymalny wysiłek, maksymalne efekty - Crossfit zyskał miano „katorżniczego treningu”, gdyż wymaga od ćwiczącego ogromnego zaangażowania, a także zlekceważenia protestów zmęczonego ciała. W crossficie wykonujesz wybrane przez siebie ćwiczenia (m.in. pompki, przysiady, wyskoki, rzut piłką lekarską, podnoszenie sztangi i odważników, sprint, brzuszki, nożyce) po 30 s lub 20 powtórzeń każde

Wyjaśnienie: