Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Tak, znajomość języka ojczystego ma znaczenie w budowaniu tożsamości narodowej. (najłatwiej tak)
2. 1) "Fraszki" Jan Kochanowski (jako cykl, bo Kochanowski tworzy jako jeden z pierwszych Polaków w języku narodowym jako twórca renesansowy; tworzy też wiele fraszek skupionych na patriotyźmie)
2) "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz (Mickiewicz tworzy w czasie zaborów, pisząc po polsku wzmacnia więź narodową Polaków na emigracji - "Pan Tadeusz" służy też przedstawieniu piękna polskiego krajobrazu, polskich obyczajów szlacheckich, wspólnego dziedzictwa)
3. 1) Język ojczysty miał znaczenie w budowaniu tożsamości narodowej Polaków w renesansie. To wtedy powstawały pierwsze dzieła literackie w naszym języku. Mikołaj Rey, jako pierwszy polski literat posługujący się w swoich utworach językiem polskim, pisze "[...] iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają." - a więc Polacy nie muszą posługiwać się łaciną (kojarzoną z gęsim gęganiem) do tworzenia. Znakomitym przykładem dla takiego oddziaływania języka na tożsamość narodową w renesansie są "Fraszki" Jana Kochanowskiego. Jan z Czarnolasu nie tylko tworzy swoje fraszki w języku polskim, ale też wiele z jego dzieł (o charakterze parenetycznym) mówi o patriotyźmie i o, modnym w renesansie, obowiązku poddanych do obrony ojczyzny.
2) Także w trudnych okresach dla Polski nasz język narodowy służył budowaniu tożsamości narodowej. Po klęsce powstania listopadowego wielu ludzi zdecydowało się na emigrację z kraju - była to tzw. Wielka Emigracja. Wśród nich był Adam Mickiewicz, jeden z naczelnych polskich romantycznych twórców, który zapoczątkował tę epokę wydaniem w 1822 "Ballad i romansów". Jednak już w 1834, zatem w 3 lata po klęsce powstania, Mickiewicz tworzy "Pana Tadeusza". To dzieło skierowane było przede wszystkim do innych polskich emigrantów, którzy tworzyli różne stronnictwa spierające się o winę powstania. Mickiewiczowski epos narodowy miał odbudować jedność w narodzie, pokazać piękno Polski nie tylko poprzez ukazanie widowiskowych krajobrazów i obyczajowości szlacheckiej, która jest w stanie połączyć siły przeciwko Moskalom (zaborcom), ale też poprzez piękny literacki język budować polską tożsamość narodową.
4. Zarówno renesansowe "Fraszki", jak i romantyczny "Pan Tadeusz" są świadectwem wpływu języka (w tym wypadku języka polskiego) na budowanie tożsamości narodowej Polaków. We "Fraszkach" widzimy przejaw renesansowej myśli pisania w języku ojczystym, dzięki czemu możliwe jest oddziaływanie na tożsamość Polski. Tylko dzięki zapoczątkowaniu tworzenia w polskim przez takich twórców jak Mikołaj Rey, czy Jan Kochanowski możliwe było, żeby ponad 200 lat później Adam Mickiewicz napisał "Pana Tadeusza". Dzieła polskiej kultury były na miarę złota w okresie zaborów, jako że starano się zrusyfikować i zgermanizować ludność polską. Dzięki tworzeniu po polsku, m.in. Mickiewicz pozwala zachować Polakom ich tożsamość narodową, która była niezbędna do odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Liczę na Naj..