x - ilość 10-procentowego roztworu
10%x = 0,1x - ilość cukru w 10-procentowym roztworze
x - 150g - masa nowego roztworu
x - 150 --- 100%
0,1x --- 13%
0,13(x - 150) = 0,1x
0,13x - 19,5 = 0,1x
-0,03x = - 19,5
x = 650 (g)
Odp.: Przed odparowaniem było 650 g roztworu.