Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Jest to pozycja niezbędna do złożenia jaj przez samicę i wyrzucenia nasienia do wody przez samca. Ponadto występuje u niektórych płazów ogoniastych, np. u salamandry plamistej. Ampleksus polega na tym, że samiec wchodzi na grzbiet samicy i chwyta ją mocno przednimi i tylnymi łapami.
2.Źrenice cechują się kształtem sercowatym, trójkątnym o wierzchołku skierowanym ku dołowi. Bębenek nie występuje, podobnie jak rezonatory samców. Kręgi odcinka krzyżowego kręgosłupa cechują się poszerzonymi wyrostkami poprzecznymi. Długość piszczeli stanowi cechę rozróżniające środkowoeuropejskie kumaki.
3.Kumak górski – gatunek płaza bezogonowego z rodziny kumakowatych (dawniej zaliczany do ropuszkowatych), blisko spokrewniony z kumakiem nizinnym. Cechuje się brązową grzbietową stroną ciała i kontrastującą z nią stroną brzuszną, pokrytą ostrzegawczym deseniem żółci i czerni.
Odpowiedź:
1.Jest to pozycja niezbędna do złożenia jaj przez samicę i wyrzucenia nasienia do wody przez samca.
2.Mają kształt sercowaty, trójkątnym o wierzchołku skierowanym ku dołowi.
3.Kumak górski – to płaz z bezogonowej rodziny kumakowatych, jest blisko spokrewniony z kumakiem nizinnym. Ma brązową grzbietową stroną ciała i kontrastującą z nią stroną brzuszną, pokrytą ostrzegawczym kolorem żółci i czerni.
Wyjaśnienie: