8. Na prezent dla taty mama wydała dwa razy więcej niż na prezent dla syna. Prezent dla córki był o 20 zł droższy niż prezent dla syna. Za wszystkie prezenty mama zapłaciła 180 zł. Oblicz cenę każdego prezentu.

Odpowiedź:
tata = 80 zł
syn = 40 zł
córka = 60 zł
Szczegółowe wyjaśnienie:
tata = 2x
syn = x
córka = x+20
2x + x + x + 20 = 180
4x + 20 = 180
4x + 20 - 20 = 180 - 20
4x = 160
4x : 4 = 160 : 4
x = 40