Odpowiedź :
Odpowiedź:
Zadanie 1. Szybkie rozpoznanie objawów, które mogą wskazywać na udar mózgu. Bardzo istotne jest, aby każdy, a szczególnie osoby z grup ryzyka i ich bliscy, umiał dostrzec objawy sugerujące udar mózgu.
Niezwłoczne wezwanie służb ratownictwa medycznego. Należy zadzwonić na numer 112 lub 999 i poinformować o występujących dolegliwościach oraz podejrzeniu udaru.
Zastosowanie się do wskazówek udzielonych przez służby ratownictwa medycznego. Począwszy od instrukcji udzielonych przez osobę odbierającą zgłoszenie, po dyspozycje otrzymane od przybyłego na miejsce zespołu pogotowia ratunkowego.
Zadanie 2.
Powierzchowne ciała obce ze spojówki można delikatnie usunąć rogiem jałowego gazika. Skutecznym sposobem jest również obfite przepłukanie oka roztworem soli fizjologicznej. W aptece można też kupić gotowe zestawy do płukania oka, w które możemy wyposażyć swoją domową apteczkę (taki zestaw składa się ze specjalnego, wyprofilowanego kieliszka, który ma szczelnie przylegać do oczodołu oraz ampułek z płynem). Jeśli mimo tych czynności nie udało się usunąć ciała obcego to należy udać się do lekarza specjalisty. Kolejne samodzielne próby mogą bowiem doprowadzić jedynie do jeszcze większego zadrażnienia struktur oka a nawet erozji powierzchni rogówki. Ciała obce wbite z kolei w rogówkę wymagają już obowiązkowej interwencji lekarza okulisty. Po zakropleniu kropli znieczulających okulista wydobywa je za pomocą specjalnie zakończonej „igły”. Poza tym okulista ustala również czy nie wdało się zakażenie.
Zadanie 3.
1. Zadzwoń po pomoc (112) lub poproś gapiów o wezwanie pomocy. Jeśli jest to plaża strzeżona, zawołaj ratownika.
2. Oceń sytuację i wybierz najbezpieczniejszy sposób udzielania pomocy. Nie płyń z gołymi rękami, rzuć tonącemu koło ratunkowe lub linę, podpłyń łódką lub postaraj się podać bojkę asekuracyjną. Samodzielne podpływanie do tonącego i holowanie go do brzegu to ostateczność, w takich przypadkach często dochodzi do podwójnych utonięć.
3. Po skoku do wody dopłyń do tonącego, obserwuj go cały czas! Zatrzymaj się poza zasięgiem ramion tonącego i staraj się nawiązać z nim kontakt. Jeśli jest to niemożliwe, musisz go obezwładnić i doholować do brzegu.
4.Jeżeli to jest możliwe, nie dopuść do „oddychania” wodą przez tonącego. Jak najszybciej wydostań go spod wody, a przy utracie przytomności/oddechu już w momencie wydobycia go na powierzchnię podaj pierwszy sztuczny oddech. Po odholowaniu poszkodowanego na brzeg powtórz ten zabieg kilkukrotnie.
Zadanie 4.
Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej, trzeba zachować szczególną ostrożność, by samemu nie ulec wypadkowi. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie wolno dotykać osoby poszkodowanej bez uprzedniego odłączenia jej od źródła prądu. Trzeba odłączyć bezpieczniki, a następnie wyjąć z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego. Użyj do tego celu przedmiotu, który nie przewodzi prądu (na przykład plastikowego lub drewnianego kija). Pod żadnym pozorem nie korzystaj z metalowych ani miedzianych narzędzi!
Gdy porażony będzie się już znajdował poza zasięgiem elektryczności, należy sprawdzić, czy oddycha i niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. Jeżeli jest przytomny, można spokojnie oczekiwać na jej przyjazd. Jeśli tak nie jest, ale poszkodowany oddycha i można wykluczyć uraz kręgosłupa, powinieneś ułożyć go w pozycji bocznej. W przypadku braku oznak życia należy wykonać sztuczne oddychanie oraz masaż serca. Jeżeli stwierdzisz objawy wstrząsu (skóra jest blada i zimna, poszkodowany ma dreszcze i przyspieszone tętno), ułóż go w pozycji przeciwwstrząsowej, czyli na plecach, z uniesionymi nogami. Pozostań z porażoną osobą aż do przyjazdu pogotowia.