Odpowiedź :
Odpowiedź:
ŚWITEZIANKA
- ballada - jest to gatunek synkretyczny (cechy epiki: narrator, bohaterowie, fabuła, akcja; cechy liryki: wersy, strofy, środki stylistyczne, nastrój grozy, tajemniczości, niesamowitości; cechy dramatu: dialogi; utwór ludyczny - wierzenia ludowe, wydarzenia fantastyczne)
- treść/historia - Na początku mowa jest o spacerze młodzieńca i dziewczyny brzegiem jeziora Świteź w blasku księżyca. Okazują sobie uczucia (wianek i maliny - wzajemna uczucie, troska, miłość). Strzelec jest ciekawy (pyta o ich dalsze losy) i troszczy się o dziewczynę, ale ona jest tajemnicza i nic nie odpowiada. Strzelec oferuje jej wspólne życie, ale dziewczyna się obawia. Potem następuje złożenie przysięgi i dziewczyna odchodzi. Młodzieniec samotnie spaceruje i spotyka uwodzicielską Świteziankę (sprawdzenie wierności Strzelca). Następnie jej ulega, łamie przysięgę wierności, co skutkuje przykrymi konsekwencjami (ciało Strzelca ginie w jeziorze, a jego dusza błąka się w okolicy modrzewia).
- morał - Wszak kto przysięgę za życia naruszy, / Ach, biada jemu, za życia biada! / I biada jego złej duszy!
- pouczenie - za przewinienie należy się kara
- wnioski - powinniśmy uważać jakie przysięgi składamy i starać się ich dotrzymać
- budowa - utwór ten jest zbudowany z 38 czterowersowych strof o rymach krzyżowych (abab); wersy mają 8 lub 10 sylab
- bohaterowie: - Świtezianka (nimfa wodna, mieszkanka Świtezi, narrator nie wie, kim jest dokładnie, jest postacią fantastyczną, ma dwa oblicza; jako dziewczyna jest dobra, nieufna, podejrzliwa i zakochana w Strzelcu; jako nimfa jest ułudna, złośliwa, fałszywa, uwodząca, nieuczciwa) i Strzelec (zakochany w dziewczynie, troskliwy, czuły, ostoja bezpieczeństwa, składa przysięgę wierności, ale kiedy spotyka Świteziankę ulega jej magicznemu urokowi i łamie tę przysięgę)
Wyjaśnienie:
niebyt rozumiem różnicę między treścią a historią, więc jeśli tak jest źle to proszę o napisanie, jak powinno być, wtedy poprawię :)
wszystko pisałam samodzielnie, więc możesz być spokojnx, nie ma plagiatów
PS u ciebie też tak sypie śnieg za oknem?
Ballada "Świtezianka" opowiada o dwóch zakochanych - dziewczynie j strzelcu na dworze. Jako że utwór jest balladą nie posiadamy bogatych informacji na temat bohaterów. Chłopak przyrzeka dziewczynie wierność. Skoro jest zakochany, nawet nie wyobraża sobie, że może ją zdradzić.
Niedługo potem staje się ofiarą magicznej intrygi. Rusałka - tytułowa bohaterka uwiodła go za pomocą czarów (wtedy właśnie chłopak zdradza ukochaną).
W dawnych ludowych wierzeniach istniało przekonanie, że każdy zły czyn musi być odpokutowany. Jeśli nie przez przez ludzi, to przez naturę. I z tego właśnie powodu młodzieniec został wciągnięty na dno jeziora rusałki.
Morał jest oczywiście nieco przenośny - każdy zły uczynek niesie za sobą konsekwencje, karma wraca.
jeśli wnioski mają się odnosić do swietazanki jako ballady. Jeśli nie, to jest to równoznaczne z morałem
Świtezianka ma w sobie wyraźny znak wierzeń ludowych (rusałka). Widoczna jest również tzw. "zasada Ludowej moralności". Świtezianka Pisana jest wierszem.
Utwór bez wątpienia jest liryką, epiką jak i dramatem.
Nastrój omawianej ballady jest tajemniczy i groźny.
polecam, może się przydać: https://youtu.be/M4BIBXwhw88