Odpowiedź :
Synkretyzm dramatu romantycznego w III części "Dziadów" Adama Mickiewicza polega na połączeniu elementów przypisywanych różnym rodzajom literackim.
"Dziady, cz. III" to dramat, o czym świadczy wyraźny podział na akty i sceny. Ma też elementy liryczne - pisany jest wierszem, a ewidentnym przykładem poezji jest Wielka Improwizacja Konrada.
Epickie elementy dostrzec można w opowieściach Jana Sobolewskiego i Adolfa.
Ponadto, w tekście dostrzec możemy różne motywy i mieszanie się gatunków. Monolog głównego bohatera ma podniosły, patetyczny charakter, zaś pojawiające się później diabły są elementem komedii. Tragizm postaci Konrada miesza się z groteską oraz dramatem, czego przykładem jest scena balu u Senatora.
Czym jest synkretyzm?
Synkretyzm w literaturze to zabieg polegający na tworzenie dzieła wielorodzajowego lub wielogatunkowego. Oznacza to, że w obrębie pojedynczego tekstu przenikać się będą cechy charakterystyczne dla kilku różnych rodzajów lub gatunków literackich.
Wśród rodzajów literackich wskazać możemy epikę, lirykę i dramat, zaś w obrębie każdego z nich wyróżniamy poszczególne gatunki.
#SPJ1