1. Dlaczego atomy łączą się ze sobą?
2. Jak powstaje wiązanie kowalencyjne w cząsteczce:
a) chloru b) tlenu c) azotu d) chlorowodoru e) amoniaku
f) wody
3. Co to jest elektroujemność pierwiastka chemicznego?
4. Jak określić rodzaj wiązania na podstawie elektroujemności?
5. Co to są jony? Jak powstają jony - kationy i aniony?
6. Jak powstaje wiązanie jonowe?

Zadania z podręcznika:
1,2,3/120
1,2,3,6/126
1,2/129

Plissss daje naj​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

zad 1

Atomy łączą się ze sobą za pomocą elektronów walencyjnych, dążą do uzyskania oktetu elektronowego (8 elektronów), który jest trwałym stanem elektronowym w atomie. Tylko atom wodoru ma 1 powłokę elektronową, więc stan stabilny uzyskuje gdy ma 2 elektrony walencyjne tzn. dublet elektronowy.

zad 2

wpisz epodręcznik I przyczytaj tam Wiązania chemiczne – kowalencyjne i kowalencyjne spolaryzowane

zad 3

Elektroujemność, skala elektroujemności – miara tendencji do przyciągania elektronów przez atomy danego pierwiastka, gdy tworzy on związek chemiczny z atomami innego pierwiastka.

zad 4

Rodzaj wiązania między atomami, zależy od właściwości pierwiastków tworzących związek chemiczny. Można je scharakteryzować za pomocą elektroujemności, która jest umowną miarą "skłonności" atomu do przyciągania elektronów podczas tworzenia wiązania.

zad 5

Dodatkowe informacje zawarte w schemacie głoszą, że anion to jon ujemny w którym liczba protonów jest mniejsza od liczby elektronów, a powstaje w wyniku przyjęcia elektronu przez atom, zaś kation to jon dodatni o liczbie protonów większej od liczby elektronów i powstaje w wyniku oddania elektronu przez atom.

zad 6

Wiązanie jonowe powstaje między dwoma atomami, których wzajemna różnica elektroujemności jest bardzo duża (Δeu ≥ 1,7). Elektrony zamiast się uwspólnić "przeskakują" na stałe do jednego z atomów.

Wyjaśnienie:

mam nadzieje że pomogłam ale nie wiem czy dobrze zrobiłam