Pierwszy rozbiór Polski - zadanie

1. Wyjaśnij, w jaki sposób do władzy doszedł król Stanisław August Poniatowski. Kto opowiedział się za jego kandydaturą? Dlaczego caryca opowiedziała się za tym, aby królem w Polsce został Stanisław August Poniatowski?
2. Wymień zmiany, jakie wprowadził król w początkach swojego panowania (reforma finansów, ujednolicenie miar i wag, zniesienie prywatnych ceł na terenie kraju, założenie Szkoły Rycerskiej, chęć zmian w sposobie rządzenia).
3. Wyjaśnij pojęcia: ambasador, emigracja.
4. Wyjaśnij, czym była konfederacja barska. Jakie były hasła, pod którymi walczyli konfederaci. Z kim walczyła polska szlachta? Ile trwało "pierwsze polskie powstanie"? Jak się skończyło?
5. Opisz postanowienia sejmu rozbiorowego. Wyjaśnij, kim był Tadeusz Rejtan.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Stanisław August Poniatowski doszedł w taki sposób do władzy, że pewna część Szlachty została przekupiona przez Rosjan i w wyborach elekcyjnych właśnie On został wybrany. Za wszystko była odpowiedzialna Caryca Katarzyna II, ponieważ dzięki temu, że On został Królem było Jej łatwiej manipulować Stanisłałwem Augustem Poniatowskim przez to, że mieli ze Sobą namiętne stosunki seksualne.

2. Jedne z najważniejszych początkowych reform to:

- reforma finansów,

- zniesienie prywatnych ceł na terenie kraju.

3. Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej. Państwo może akredytować szefa misji w więcej niż jednym państwie, jednak tylko po poinformowaniu o tym państw przyjmujących.

Emigracja – wyjazd za granicę na pobyt czasowy lub w celu zamieszkania na stałe.

Nie wiem, czy chodzi Ci o to, co miały wspólnego te pojęcia z Królem czy ogólne definicje.

4. Konfederacja barska, czyli zbrojny związek szlachty polskiej, utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku z zaprzysiężeniem aktu założycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko Rosjanom, a także Królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, który był popierany przez Wojsko Rosyjskie. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, zwłaszcza zapewniających równouprawnienie innowiercom.

Strony konfliktu:

- Rosja,

- Królestwo Francji (od roku 1770).

Całe powstanie trwało od 1768-1772 i skończyło się przegraną Konfederatów, co w efekcie spowodowało I rozbiór Polski.

5. Postanowienia Sejmu Rozbiorowego:

- zatwierdzenie cesji zabranych ziem Rzeczypospolitej w I rozbiorze,

- utworzenie Komisji Edukacji Narodowej.

Wyjaśnienie: