Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Jacek Soplica jest jedną z głównych postaci epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. Postać ta jest na początku bardzo zawadiacka, ale z biegiem czasu i pod wpływem pewnych wydarzeń całkowicie się zmienia.
2. W czasie swej młodości był bardzo dobrze zbudowanym, przystojnym mężczyzną o długich kręconych wąsach.
3. Jacek miał brata Sędziego Soplicę, był ojcem Tadeusza i opiekunem Zosi. Był bardzo odważny, okrutny, hardy, pewny siebie, cenił honor, własną godność.
4. Jacek Soplica był z natury bardzo żywiołowy, charakteryzowały go impulsywność, porywczość i brak opanowania. Był człowiekiem kłótliwym, gwałtownym, nieokiełznanym i samowolnym, działał dla swej władzy i sławy. Był powszechnie znany jako awanturnik, warchoł, paliwoda, zabijaka i zawadiaka.
1. Jacek postanowił odkupić swoje winy – poświęcić swe życie odbudowie ojczyzny. Walczył pod Napoleonem, a potem wstąpił do zakonu i zmienił imię, stał się Księdzem Robakiem.
2. Twarz ukrywał przed mnisim kapturem, na twarzy miał liczne blizny, chodził w stroju zakonnym.
3.Jacek Soplica jest to niezwykła dynamiczna postać i osobowość – przez całą akcję książki, zarówno w szalonych latach młodzieńczych, jak i w późniejszych, gdy występuje już pod postacią księdza Robaka. To typowy, zubożały szlachcic, jakich wiele było w tamtych czasach, w ówczesnej Polsce.
4. Po wstąpieniu do Zakonu Jacek Soplica z porywczego , wybuchowego , pewnego siebie szlachcica staje się spokojnym , opanowanym , skromnym rozważnym człowiekiem.
5.Moim zdaniem Jacek Soplica jest wzorem prawdziwego patrioty, który wszystko poświęcił w służbie ojczyźnie.
Drugi etap życia / działalność polityczna : Po dokonaniu zbrodni zaczyna się drugi etap życia Soplicy. Uświadamia sobie jej ohydę. Pragnie poprawić błędy młodości. Obeznany z rzemiosłem wojennym bierze udział w wielu bitwach.
Mam nadzieję że pomogłam ❤️