Uprawa i hodowla w Danii?​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Rolnictwo Danii

Rozwojowi rolnictwa w Danii sprzyja fakt, że cały jej obszar zajmują niziny. Dania jest położona na Półwyspie Jutlandzkim oraz na wyspach leżących między Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym. Występuje tam klimat umiarkowany ciepły morski. Zimy są w nim łagodne, a lata - niezbyt suche. Słabą stronę duńskiego rolnictwa stanowią gleby. Znaczne powierzchnie zajmują tam średnio żyzne gleby płowe i mało żyzne gleby bielicowe.

W Danii występują również bardzo korzystne pozaprzy rodnicze warunki rozwoju rolnictwa. Kraj jest zamożny, a dobrze wykształceni rolnicy mają dostęp do wydajnych odmian roślin i nowoczesnych środków ich ochrony. Mogą także liczyć na wsparcie Unii Europejskiej, do której Dania należy od 1973 roku. Duńskie rolnictwo jest wysoko zmecha nizowane, co oznacza, że wiele prac wykonuje się za pomocą maszyn. W tym kraju przeważają duże gospodarstwa rolne - mają one średnio kilkadziesiąt hektarów.

Użytki rolne - tereny wykorzystywane pod uprawę roślin lub hodowlę zwierząt - zajmują w Danii aż 2/3 powierzchni. Duże znaczenie mają uprawy zbóż - głównie pszenicy, jęcz- mienia i żyta. Mimo że Dania należy do mniejszych państw, pod względem produkcji ostatniego z wymienionych zbóż znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej. Na nie wielkich obszarach uprawia się buraki cukrowe oraz warzywa i owoce.

Sporą część produkcji zbóż przeznacza się na paszę dla zwie rząt. Istotne znaczenie ma bowiem hodowla bydła (krów)i trzody chlewnej (świń). W Danii hoduje się wyselekcjono wane rasy zwierząt oraz stosuje odpowiednie pasze wysokiej jakości. Dzięki takim działaniom produkcja mleka i mięsa jest w Danii bardzo wydajna. Około 2/3 duńskiej produkcji rolnej sprzedaje się za granicę, czyli eksportuje.