Odpowiedź :
MECH
cykl rozwojowy : zarodnik 1n kiełkuje, powstaje splątek i rozwijający się gametofor( ulistniona łodyżka). Na nim znajduje się plemnia i rodnia. plemnik przepływa w wodzie do rodni, zapłodnienie. zygota z której rozwija się wielokomórkowy diploidalny organizm. Komórki tkanki zarodnikotwórczej znajdujące się w zarodni przechodzą mejozę i powstają haploidalne (1n) zarodniki (spory).
budowa gametofitu rozgałęziony, wytwarza liście, najbardziej złożony strukturalnie w świecie roślin, funkcję rozrodcze, żywi sporofit
Budowa sporofitu krotkotrwaly, zależny od gametofitu, ograniczone funkcje, seta sztywna
rozmnażanie płciowe plemnie i rodnie, plemnik przepływa w wodzie, zaplodnienie
bezplciowe w zarodni mejoza, powstaja zarodniki
PAPROĆ
cykl rozwojowy W wyniku podziałów mejotycznych zachodzących wewnątrz zarodni powstają haploidalne zarodniki.Po oderwaniu górnej części zarodni spory wysypują się na podłoże i dają początek nowym gametofitom (przedroślom). Do zapłodnienia dochodzi w obecności wody – plemniki przepływają do rodni i jeden z nich zapładnia komórkę jajową.Z zarodka powstaje młody sporofit, które wkrótce usamodzielnia się .
budowa gametofitu ma postać plechowatego serca przyczepionego do podłoża za pomocą chwytników
Budowa sporofitu składa się z nadziemnych liści o pierzasto podzielonych blaszkach oraz kłączowatej łodygi podziemnej, z której wyrastają korzenie przybyszowe.
rozmnażanie płciowe Rodnie produkują jedną komórkę jajową zaś plemnie liczne, ruchliwe, wielowiciowe plemniki. Do zapłodnienia dochodzi w obecności wody
bezplciowe W wyniku podziałów mejotycznych zachodzących wewnątrz zarodni powstają haploidalne zarodniki (spory), które są identyczne morfologiczne. Po oderwaniu górnej części zarodni spory wysypują się na podłoże i dają początek nowym gametofitom (przedroślom).
WIDŁAK
cykl rozwojowy liście zarodnionośne (sporofile) są zebrane w kłosy zarodnionośne umieszczone na szczycie ulistnionej łodyżki (sporofitu). W wyniku podziałów mejotycznych zachodzących wewnątrz zarodni powstają haploidalne zarodniki. Z kiełkujących zarodników rozwijają się gametofity. Do zapłodnienia dochodzi w obecności wody. W wyniku połączenie się plemnika (który wraz z wodą przepływa do rodni) z komórką jajową powstaje zygota. Z niej rozwija się młody sporofit.
Budowa gametofitu ma postać bezzieleniowej bulwki, przymocowanej do podłoża chwytnikami, za pomocą których pobiera wodę.
Budowa sporofitu liście zarodnionośne (sporofile) są zebrane w kłosy zarodnionośne umieszczone na szczycie ulistnionej łodyżki (sporofitu).
rozmnażanie bezpłciowe W wyniku podziałów mejotycznych zachodzących wewnątrz zarodni powstają haploidalne zarodniki (spory), które są identyczne morfologiczne. Z kiełkujących zarodników rozwijają się gametofity.
rozmnażanie płciowe Do zapłodnienia dochodzi w obecności wody. W wyniku połączenie się plemnika (który wraz z wodą przepływa do rodni) z komórką jajową powstaje zygota.
SKRZYP
cykl Zarodniki zaopatrzone są w sprężyce (haptery), czyli cztery taśmowate wyrostki, które ułatwiają ich rozsiewanie się. Gametofit skrzypów jest więc rozdzielnopłciowy. Ma postać plechowatego, zielonego tworu tworzącego rozetki na powierzchni ziemi (gametofit żeński jest nieco większy niż męski). Do zapłodnienia dochodzi w obecności wody. W wyniku zapłodnienia z zygoty rozwija się młody sporofit, który wkrótce usamodzielnia się (gametofit wówczas ginie).
gametofit Gametofit skrzypów jest więc rozdzielnopłciowy. Ma postać plechowatego, zielonego tworu tworzącego rozetki na powierzchni ziemi (gametofit żeński jest nieco większy niż męski).
sporofit tarczowate liście zarodnionośne (sporofile), które zebrane są w kłosy zarodnionośne (umieszczone na szczycie łodyg).
bezplciowe zarodniki, Spory są jednakowe pod względem morfologicznym,
płciowe Do zapłodnienia dochodzi w obecności wody. W wyniku zapłodnienia z zygoty rozwija się młody sporofit