POMOCY SZYBKO! Matematyka klasa 1 Liceum!

Za 36 dag kielbasy wiejskiej pan Andrzej zapłacił 6 zł 48 groszy. Jaka była cena kilograma kielbasy wiejskiej kupionej przez Pana Andrzeja?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

najpierw zamieniam jednostki

36dag = 0,36kg

zamieniam cenę na grosze:

6zł+48 groszy = 648 groszy (6*100+48)

następnie piszę równanie:

x - cena kilograma kiełbasy

0,36x=648 /: dzielę obustronnie przez 0,36

x= 1800 [groszy]

zamieniam grosze na zł:

1800:100=18[zł]

(Oczywiście, że nie trzeba zamieniać ceny na grosze, wystarczy wtedy w równaniu napisać 0,36x=6,48 i wtedy otrzymamy cenę w zł)

Odp.: Cena kilograma kiełbasy wiejskiej kupionej przez Pana Andrzeja wynosi 18zł.

Pozdrawiam, mam nadzieję, że wszystko dobrze wyjaśniłem

Viz Inne Pytanie