Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Wojny Polsko- Szwedzkie
2. Wojna o Inflanty
3. Walka o ujście Wisły
Odpowiedź:
Konflikt ze Szwecją
Przyczynami wojny ze Szwecją, która wybuchła wraz z początkiem panowania dynastii Wazów na polskim tronie były: chęć przyłączenia Inflant i odzyskania Estonii, a w konsekwencji dominacja w basenie Morza Bałtyckiego oraz ambicje Zygmunta III Wazy zmierzające do odzyskania szwedzkiej korony.
Najważniejsze bitwy:
1605 r. – bitwa pod Kircholmem (wojskami polskimi dowodził hetman Jan Karol Chodkiewicz; użycie polskiej husarii)
1627 r. – bitwa pod Oliwą
1629 r. – bitwa pod Trzcianą (wojskami polskimi dowodził hetman Stanisław Koniecpolski)
1655 r. – początek „potopu szwedzkiego”;
W ciągu zaledwie trzech miesięcy Polska została opanowana przez nieprzyjaciół. Ówczesny król Jan Kazimierz Waza opuścił kraj, ratując się ucieczką na Śląsk. Nadzieje na wyparcie Szwedów przyniosła Polakom zwycięska obrona klasztoru na Jasnej Górze pod przewodnictwem przeora Augustyna Kordeckiego. Potem rozpoczęła się walka partyzancka, a Szwedzi w jej wyniku zostali wyparci z Polski.
W 1660 r. podpisano pokój w Oliwie. Na jego mocy król polski zrezygnował ze szwedzkiej korony, część Inflant znalazła się pod szwedzkim panowaniem, a Polska musiała uznać suwerenność Prus Książęcych.
Konflikt z Turcją
Przyczynami, dla których wybuch konflikt polsko-turecki, była rywalizacja Polski i Litwy o jak największe polityczne wpływy na terenie Mołdawii. Ponadto polskie granice nękali Tatarzy, podlegli chana tureckiego. Polscy Kozacy nie pozostawali im też dłużni, najeżdżając tereny tureckie. Kością niezgody stała nie także pomoc udzielona przez Polaków Habsburgom w ich konflikcie z Turcją o Siedmiogród.
Najważniejsze bitwy:
1620 r. – bitwa pod Cecorą (polskimi wojskami dowodził hetman Stanisław Żółkiewski)
1621 r. – bitwa pod Chocimiem, zakończona zwycięstwem polskich wojsk
1672 r. – bitwa o Kamieniec Podolski (klęska Polaków)
Po podpisaniu traktatu w Buczaczu, państwo polsko-litewskie utraciło prawobrzeżną Ukrainę oraz Podole wraz z Kamieńcem Podolskim. Ponadto król polski musiał płacić haracz Turcji.
1673 r. – bitwa pod Chocimiem (wojska polskie dowodzone przez hetmana Jana Sobieskiego odnoszą zwycięstwo)
1683 r. – bitwa pod Wiedniem (rozgromienie wojsk tureckich Kara Mustafy przez koalicję polsko-habsburską)
W 1699 r. w Karłowicach został zawarty pokój kończący zmagania polsko-tureckie. Na jego mocy Polska odzyskała utracone wcześniej ziemie.
Konflikt z Rosją
Przyczynami wojen polsko-rosyjskich w XVII wieku był kryzys dynastyczny państwa rosyjskiego oraz polska chęć podporządkowania kościoła prawosławnego (konflikt wyznaniowy).
Najważniejsze bitwy:
1609 r. – wybuch wojny polsko-rosyjskiej; oblężenie Smoleńska przez polskie wojska
1610 r. – bitwa pod Kłuszynem, zakończona zwycięstwem Polaków pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego; w jej wyniku wojska polskie zajmują Moskwę. Królewicz Władysław Waza, syn Zygmunta III Wazy zostaje obwołany carem Rosji.
W 1634 r. w Polanowie zawarto pokój, na mocy którego Rosja odzyskała ziemię smoleńską, czernichowską i siewierską (utracone postanowieniami pokoju w Deulinie w 1619 r.). Książę Władysław zrzekł się pretensji do tronu rosyjskiego.