Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Siła grawitacji pełni funkcję siły dośrodkowej w ruchu planet wokół Słońca czy ruchu księżyców wokół planet bądź sztucznych satelitów poruszających się wokół Ziemi.
2. Na Księżyc działa siła przyciągania ziemskiego, która zgodnie z II zasadą dynamiki Newtona nadaje mu przyspieszenie skierowane ku Ziemi. Przyspieszenie to nie powoduje jednak spadku Księżyca na Ziemię, a jedynie zakrzywia tor jego ruchu wokół Ziemi.
3. Zgodnie z prawami dynamiki Newtona ciało może poruszać się po okręgu tylko wtedy, gdy działa na nie siła dośrodkowa. Podobnie kamień przywiązany do sznurka, krążący wokół ręki, jest utrzymywany w tym ruchu siłą dośrodkową wywieraną przez sznurek. ... Wyjaśnienie ruchu planet podał Izaak Newton.
4. Ziemia krąży wokół Słońca cały czas. Dzięki temu zmieniają się pory roku ( ruch obiegowy Ziemi ) oraz występuje dzień i noc ( ruch obrotowy Ziemi ). ... Ludzie nie spadają z Ziemi mimo jej ruchu, ponieważ jest grawitacja Ziemska.
5. Gwiazda podwójna – układ dwóch gwiazd leżących (optycznie lub fizycznie) blisko siebie. ... Szczególnym typem gwiazd fizycznie podwójnych są gwiazdy zaćmieniowe. Patrząc z Ziemi na taki układ możemy zaobserwować jak jeden ze składników przemieszczając się po swojej orbicie okresowo przysłania swojego towarzysza.
6. Funkcję siły dośrodkowej pełni w tym przypadku siła grawitacji. Siła grawitacji jest tym większa im bliżej siebie znajdują się ciała. W styczniu Ziemia jest bliżej Słońca (tak właśnie jest) niż w czerwcu. Dlatego też w styczniu siła jest większa.
Myślę że pomogłam
Liczę na naj.