Odpowiedź :
Odpowiedź:
1 fałsz
2 prawda
3prawda
1 mapa wyglondała inaczej
odp 2 80 lat temu, w dniach 12-13 marca 1938 r., miał miejsce Anschluss – przyłączenie terytorium Republiki Austrii do niemieckiej III Rzeszy, kierowanej przez Adolfa Hitlera. Wydarzenie to zapoczątkowało ciąg „pokojowych aneksji” Niemiec, które poprzedziły wybuch II Wojny Światowej.
Anschluss Austrii jest w literaturze traktowany nieco po macoszemu. Nie poświęca się mu zbyt wiele miejsca, a historycy rzadko piszą o przyczynach i podłożu tego wydarzenia, poza tym, że miało miejsce, a oddziały niemieckiego Wehrmachtu wkraczające do Wiednia, były entuzjastycznie witane. Tymczasem splot wydarzeń, który doprowadził do tego, że niewielka republika, będąca spadkobiercą jednego z najpotężniejszych imperiów Europy, bez jednego wystrzału i wręcz z entuzjazmem zrezygnowała ze swojej niepodległości, był niezwykle ciekawy.
W naszej historiografii istnieje pewien dość dziwny trend polegający na tym, że b. niewiele miejsca poświęca się historii naszych sąsiadów. Nawet mający jakieś pojęcie o historii obywatel naszego kraju kojarzy Austrię przede wszystkim z bitwą pod Wiedniem w 1683 r., rozbiorami Polski w latach 1772-95, ewentualnie rabacją Galicji i Powstaniem Krakowskim 1846 r., barwnym kolorytem C.K. Monarchii Austro-Węgierskiej, i wreszcie z
Anschlussem w 1938 r. Trzeba przyznać, jest to obraz strasznie wycinkowy.