Mógłby ktoś odpowiedzieć na te pytania? daje dużo punktów ale proszę niech ktoś nie pisze byle co byle by zlapac punkty,naprawdę bardzo mi to potrzebne,chociaż spróbujcie.NA JUTRO!

Mógłby Ktoś Odpowiedzieć Na Te Pytania Daje Dużo Punktów Ale Proszę Niech Ktoś Nie Pisze Byle Co Byle By Zlapac Punktynaprawdę Bardzo Mi To Potrzebnechociaż Spr class=

Odpowiedź :

4.

- głębokie przeobrażenia polityczne,

- gospodarcze i społeczno-obyczajowe,

- zakończyła "belle epoque",

- zaostrzenie konfliktów narodowych i klasowych,

- rozwój nowych technik wojskowych,

- zginęło 8-10 milionów ludzi, liczba rannych była o wiele większa,

- umierali żołnierze, ale i cywile na skutek głodu, epidemii i zniszczeń,

Data 28 lip 1914 – 11 lis 1918

1. Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny był zamach w Sarajewie (28 VI 1914 serbski nacjonalista Gawriło Princip zastrzelił na terenie podległej Austro-Węgrom Bośni austriackiego następcę tronu Franciszka Ferdynanda).

5.Rewolucje w Rosji 1917 roku - dwie rewolucje, które odbyły się w Rosji w roku 1917 - rewolucja lutowa, która doprowadziła do upadku caratu w Imperium Rosyjskim i wprowadzenia liberalno-demokratycznej republiki i rewolucja październikowa - zbrojny przewrót wojskowy dokonany przez partię bolszewików, który obalił Rząd Tymczasowy Rosji i doprowadził do przejęcia władzy przez partię bolszewicką i budowy monopartyjnej dyktatury partii komunistycznej (RKP(b)/WKP(b)/KPZR) w Rosji.

2.Wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 roku, niemiecka armia jako pierwsza utworzyła front zachodni atakując neutralny Luksemburg oraz neutralną Belgię, następnie przejmując kontrolę nad ważnymi okręgami przemysłowymi w północnej Francji. Niemieckie postępy na froncie zostały dramatycznie zatrzymane na skutek bitwy pod Marną. W rezultacie obie strony osadziły się w wzdłuż meandrujących linii ufortyfikowanych okopów, ciągnących się od Morza Północnego do granicy szwajcarsko–francuskiej. Linia ta w zasadzie nie ulegała większym zmianom przez większość czasu trwania działań wojennych.

10. Wojsko Polskie we Francji – formacja wojskowa utworzona jesienią 1939 we Francji na podstawie międzysojuszniczych umów

7. 5 listopada 1916 w wyniku konferencji w Pszczynie władze niemieckie i austro-węgierskie wydały proklamację, z podpisami swych generalnych gubernatorów von Beselera i Kuka, zawierającą obietnicę powstania Królestwa Polskiego, pozostającego w niesprecyzowanej „łączności z obu sprzymierzonymi mocarstwami”.

9. Konferencja pokojowa w Paryżu – konferencja pokojowa, zorganizowana w Paryżu po zakończeniu I wojny światowej, trwająca od 18 stycznia 1919 do 21 stycznia 1920 roku. Brało w niej udział 27 zwycięskich państw.

3.

2.1 Operacja Barbarossa.

2.2 Bitwa pod Moskwą i walki o Rostów nad Donem.

2.3 Zimowa kontrofensywa Armii Czerwonej.

2.4 Operacja Blau i bitwa stalingradzka.

2.5 Kontrofensywa Armii Czerwonej pod Stalingradem i walki do marca 1943 roku.

2.6 Bitwa na łuku kurskim.

2.7 Jesień 1943 – wiosna 1944 roku.

8. 8 stycznia 1918 r Prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson wygłosił orędzie do Kongresu, którego znany, 13 punkt dotyczył Polski:

Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które powinno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność bezsprzecznie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym.