Potrzebuję szybko odp

Za 3 kilogramy mąki i 5 kilogramów cukru zapłacono 20,60 zł. Kilogram cukru był o 1 zł tańszy od kilograma mąki. Ile kosztował 1 kg cukru a ile 1 kg mąki.?
Proszę o


Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

dane: kupiono 3 kg mąki i 5 kg cukru za całość zapłacono 20,06 zł.

3 kg + 5 kg = 20, 06 kg

1 kg cukru to 1 + x

1 kg mąki to x

skoro cukru kupiono 5 kg to trzeba zrobić 5(1+x)

skoro mąki kupiono 3 kg robimy 3*x

Obliczenie:

5(1+x) + 3x = 20,06

5+5x+3x=20,06

8x=15,06|*100

800x=1506|:800

x=1,706

Odpowiedź

W obliczaniu robiliśmy dwustronne Mnożenie przez 100 aby pozbyć się przecinków

Pamiętaj! przy każdej zmianie strony liczby zmieniamy znak na przeciwny