Za 3 kilogramy mąki i 5 kilogramów cukru zapłacono 20,60 zł. Kilogram cukru był o 1 zł tańszy od kilograma mąki. Ile kosztował 1 kg cukru, a ile 1 kg mąki?
Proszę o wypisanie danych, równanie i wszelkie obliczenia które były potrzebne do wykonania tego zadania.
Dziękuję.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

kilogram cukru= x-1zł

kilogram mąki = x

razem=20,60

3x+5(x-1)=20,60

3x+5x-5=20,60

8x=20,60+5

8x=25,60 /:8

x=3,2

x=3,2------ za mąkę

x-1= 3,2-1=2,2-----cukier

cena cukru = 2,2zł

cena mąki = 3,2zł

3,2×3+2,2×5=20,60

tu masz mniej więcej coś takiego podobnego do tamtego u góry:

niewiadoma cena mąki za 1kg

niewiadoma cena cukru za 1kg

za niewiadomą możemy dać x

było kupione 3kg mąki więc mnożymy

x×3=3x bo 3kg mąki

było kupione 5kg cukru więc mnożymy 5kg z niewiadomą tak jak mąkę

x×5=5x. bo 5kg cukru, ale musimy jeszcze pomnożyć 5 razy po 1 zł bo o tyle był cukier tańższy od mąki, więc:

1×5=5 zł

rozwiązanie

3×x+5×x-1×5=20,60zł. (1×5 bo tyle jest taniej)

3x+5x-5xł=20,60zł.

8x=20,60 i musimy teraz dodać do tego 5 zł z wcześniejszych obliczeń.

więc dodajemy

20,60+5=25,60zł

i teraz żeby obliczyć kilogram musimy to podzielić przez 8x bo tyle było razem kilogramów.

25,60÷8=3,2

i teraz od tej ceny odejmujemy 1zł i wychodzi 2,2 za 1 kilogram cukru a 1 kilogram mąki to 3,2zł

a jeszcze łatwiej to

5kg+3kg=8kg

1zł×5=5zł

20,60+5xł=25,60

25,60zł÷8kg=3,2zł

3,2-1=2,2zł

odp. Za 1kg mąki trzeba zapłacić 3,2zł a za 1kg cukru 2,2zł