Odpowiedź :
Odpowiedź:
kilogram cukru= x-1zł
kilogram mąki = x
razem=20,60
3x+5(x-1)=20,60
3x+5x-5=20,60
8x=20,60+5
8x=25,60 /:8
x=3,2
x=3,2------ za mąkę
x-1= 3,2-1=2,2-----cukier
cena cukru = 2,2zł
cena mąki = 3,2zł
3,2×3+2,2×5=20,60
tu masz mniej więcej coś takiego podobnego do tamtego u góry:
niewiadoma cena mąki za 1kg
niewiadoma cena cukru za 1kg
za niewiadomą możemy dać x
było kupione 3kg mąki więc mnożymy
x×3=3x bo 3kg mąki
było kupione 5kg cukru więc mnożymy 5kg z niewiadomą tak jak mąkę
x×5=5x. bo 5kg cukru, ale musimy jeszcze pomnożyć 5 razy po 1 zł bo o tyle był cukier tańższy od mąki, więc:
1×5=5 zł
rozwiązanie
3×x+5×x-1×5=20,60zł. (1×5 bo tyle jest taniej)
3x+5x-5xł=20,60zł.
8x=20,60 i musimy teraz dodać do tego 5 zł z wcześniejszych obliczeń.
więc dodajemy
20,60+5=25,60zł
i teraz żeby obliczyć kilogram musimy to podzielić przez 8x bo tyle było razem kilogramów.
25,60÷8=3,2
i teraz od tej ceny odejmujemy 1zł i wychodzi 2,2 za 1 kilogram cukru a 1 kilogram mąki to 3,2zł
a jeszcze łatwiej to
5kg+3kg=8kg
1zł×5=5zł
20,60+5xł=25,60
25,60zł÷8kg=3,2zł
3,2-1=2,2zł
odp. Za 1kg mąki trzeba zapłacić 3,2zł a za 1kg cukru 2,2zł