Odpowiedź :
Odpowiedź:
Akt 1.
W pierwszej scenie Zemsty Cześnik Raptusiewicz rozważa swoje plany dotyczące ożenku. Chciałby ożenić się z wdową (po trzech mężach) Podstoliną, która jest gościem na zamku. Cześnik nie potrafi jednak obchodzić się z kobietami. Wzywa więc Papkina, tchórza, kobieciarza i hedonistę, by pośredniczył w swatach, a jednocześnie rozmawiał w jego imieniu z Rejentem Milczkiem, z którym Cześnik jest niepogodzony. Cześnik ma chęć przejąć majątek Podstoliny, ale kobieta sama niebawem go straci. Papkin zaś przygląda się bratanicy Cześnika, Klarze. Co prawda boi się Rejenta, jednak jest "przyssany" do Cześnika. Cześnik aranżuje spotkanie Papkina z Podstoliną. Podstolina łatwo domyśla się celu spotkania i obiecuje zgodę na swoje małżeństwo z Cześnikiem.
Nagle okazuje się, że Rejent zlecił murarzom naprawę muru rozgraniczającego część zamku należącą do niego, od części należącej do Cześnika. Cześnik każe Papkinowi i służbie rozpędzić murarzy. Tymczasem w ogrodzie Wacław i Klara zapewniają się o wzajemnej miłości. Wacław jest gotów 'porwać' Klarę, by się z nią ożenić, ale dziewczyna nie zgadza się na to.
Kolejna scena przedstawia rozpędzanie murarzy. Z okien obserwują ją Cześnik i Rejent. Papkin wchodzi do akcji dopiero, gdy murarze zostają przegonieni. Wygłasza monolog na własną cześć. Zjawia się Wacław, który przedstawia się jako urzędnik Rejenta i oddaje się dobrowolnie w niewolę.
Akt 2.
Papkin przedstawia jeńca Cześnikowi jako wynik swojej odwagi, licząc, że w nagrodę Cześnik wyrazi zgodę na jego małżeństwo z Klarą. Cześnik orientuje się w tym zabiegu Papkina. Wacław chce wymusić na Cześniku zgodę z Rejentem, ale Cześnik jest uparty. Podają wtedy słowa: "Wprzódy słońce w miejscu stanie! Wprzódy w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda!" i każe wracać Wacławowi do domu. Ten chce zostać by być bliżej Klary i przekupuje Papkina.
Podczas rozmowy z Klarą ustalają, aby poprosić Podstolinę o to by wpłynęła na Cześnika. Gdy pojawia się Podstolina, okazuje się, że to była kochanka Wacława, którą, co gorsza, oszukiwał, podając się za księcia. Podstolina jednak chce zerwać zaręczyny z Cześnikiem – woli Wacława.
W kolejnej scenie Papkin oświadcza się Klarze. Ta chce dowodu miłości– wytrwania przez pół roku w milczeniu, roku o chlebie i wodzie i przywiezienia krokodyla. Po jej odejściu Papkin wygłasza komiczny monolog, nie zdając sobie sprawy z tego, że Klara sobie z niego żartuje.
Pojawia się Cześnik, zadowolony, że Podstolina przyjęła jego zaręczyny, lecz wściekły na Rejenta o mur. Chce go wyzwać na pojedynek. By przekazać tę informację wysyła Papkina.
Akt 3.
Rejent Milczek przygotowuje pozew przeciwko Cześnikowi. Wymusza zeznania od poszkodowanych w bójce murarzy, bardzo przy tym przekręcając je na własną korzyść, a jednocześnie odmawia im zapłaty. Po tym, Wacław prosi go o pozwolenie na małżeństwo z Klarą. Rejent jednak chce, by on ożenił się z Podstoliną. Co gorsza, okazuje się, że na złość Cześnikowi i zaślepiony chciwością, Rejent zaproponował umowę Podstolinie, zgodnie z którą Wacław ma ożenić się z nią. Za ewentualne zerwanie umowy zrywający ma zapłacić 100 000 złotych.
Przybywa Papkin z listem Cześnika, wyzywającym Rejenta na pojedynek. Papkin boi się, ale widząc Rejenta zaczyna nabierać pewności siebie. Milczek straszy go i stawia czterech pachołków przed drzwiami. Papkin jest przerażony. Ledwie udaje mu się przekazać list od Cześnika. Do pokoju wpada Podstolina z podpisaną umową. Papkin dowiaduje się, że Podstolina wystawiła Cześnika do wiatru. Ostatecznie służący zrzucają Papkina ze schodów.
Akt 4.
Cześnik dyskutuje o ślubie z Podstoliną i pojedynkiem z Rejentem. Przychodzi Papkin. Najpierw popisuje się rzekomą odwagą na spotkaniu z Rejentem. Gdy wspomina o podaniu wina przez Rejenta, Cześnik sugeruje, że pewnie było zatrute. Papkin oddaje list, w którym Rejent informuje o postanowieniu Podstoliny. Cześnik jest wściekły i postanawia zemścić się. Po jego wyjściu, Papkin przekonany, że jest otruty, pisze swój testament. Angielską gitarę i zastawioną, "rzadką kolekcję motyli" oddaje Klarze, zaś szablę Artemizę odda temu, kto postawi pomnik na jego grobie. W testamencie prosi także o niepłacenie jego długów.
Wraca Cześnik. Zwabia do siebie Wacława, a później fabrykuje list, który miała wysłać Klara. Nie udaje mu się jednak napisać go przekonująco i wysyła do Wacława sługę.
Wacław łyka „wabik” i zostaje zatrzymany przez Cześnika. Cześnik informuje go, że ma do wyboru – albo lochy w zamku, albo ślub z Klarą. Kochankowie są zaskoczeni, ale oczywiście wyrażają zgodę. W kaplicy czeka już na nich ksiądz.
U Cześnika zjawia się Rejent – czekał na Raptusiewicza w wyznaczonym miejscu na pojedynek, jednak Cześnik nie pojawił się. Gdy dowiaduje się o ślubie syna, wpada w furię. Sytuację wyjaśnia Podstolina, oświadczając, że cały jej majątek przepisany został na Klarę, która miała go przejąć w dniu ślubu. Byłaby więc bez grosza, gdyby nie umowa z Rejentem. Szczęśliwa i wzbogacona Klara jednak obiecuje zapłacić 100 000 ze swojego majątku. Rejent i Cześnik słysząc to, wreszcie się godzą. Szczęśliwe zakończenie tej komedii jest więc nieco cyniczne.
mam nadzieję że pomogłam