wypracowanie z wf-u pływanie​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Pływanie znajduje się w czołówce sportów, które trenujemy, aby zachować zdrowie i zadbaną sylwetkę. Pływanie, obok biegania, jazdy rowerem lub zajęć na siłowni, stanowi bardzo popularną formę aktywności. Oprócz oczywistych korzyści, które wynikają z pływania, zajęcia na basenie mają również inne zalety. Na początek wyjaśnijmy, dlaczego pływanie to dobry sposób na utratę zbędnych kilogramów i wypracowanie sylwetki. Godzina pływania w umiarkowanym tempie pozwala spalić około 500 kalorii, a liczba ta rośnie wraz z intensywnością. Woda jest gęstsza od powietrza i wykonywane w niej ruchy wymagają sporego wysiłku. Pływanie jest więc w pewnym sensie treningiem z obciążeniem, dzięki któremu możemy kształtować mięśnie całego ciała. Metabolizm pobudzony w takcie treningu przyśpiesza, również po treningu.

Wyjaśnienie:

Odpowiedź:

Historia pływania

Umiejętność pływania człowiek wykorzystywał w czasach starożytnych, o czym świadczą rysunki sprzed czterech tysięcy lat z Asyrii, Libii i Egiptu. Pierwszy oficjalny konkurs pływacki zorganizowano w Japonii w 1 wieku p.n.e.[1] (w 35 r. p.n.e.[2][3]).

W 1796 powstał klub pływacki Upsala Simsällskap w Uppsali w Szwecji, który wciąż istnieje i szczyci się tytułem najstarszego klubu pływackiego na świecie[4].

W 1869 powstało w Londynie towarzystwo pływackie i rozegrano pierwsze zawody. Pływanie jest w programie igrzysk olimpijskich od samego początku (pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896). Do igrzysk olimpijskich w Londynie (1908) olimpijczycy pływali na otwartych akwenach – od tej pory zaczęto organizować zawody w krytych pływalniach. Na igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004) zawody zostały rozegrane na pływalni otwartej – bez dachu, ponieważ organizatorzy nie zdążyli wybudować go na czas. W 1973 zaczęto organizować mistrzostwa świata w pływaniu. Do konkurencji pływackich należą: pływanie w basenie, pływanie w płetwach, pływanie długodystansowe, rozgrywane na otwartych akwenach, pływanie synchroniczne uprawiane przez kobiety, skoki do wody, które dzielą się na skoki z trampoliny oraz z wieży, podczas których zawodnicy wykonują punktowane figury podczas lotu, oraz piłka wodna.

Zawody pływackie

Osobne artykuły: pływanie na letnich igrzyskach olimpijskich, mistrzostwa świata w pływaniu, mistrzostwa Europy w pływaniu, mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie i mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie.

Zawody pływackie odbywają się na pływalniach 50-metrowych (tzw. olimpijskich, ang. long course) i 25-metrowych (ang. short course). Na długich basenach rozgrywa się najważniejsze imprezy pływackie, takie jak: Igrzyska olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej, Mistrzostwa Pacyfiku i inne tego typu zawody. Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy rozgrywane są także na krótkiej pływalni, jednak są to zawody mniej prestiżowe.

Pływalnia olimpijska, na której rozgrywane są zawody, ma wymiary 50×25 m, a jej głębokość wynosi minimum 2 m. Ma 10 torów (każdy o szerokości 2,5 m). Temperatura wody podczas zawodów wynosi od 25 °C do 28 °C. Po obu stronach basenu, na ścianach, znajdują się tablice elektroniczne podłączone do automatycznej aparatury pomiaru czasu. Ich dotknięcie skutkuje zarejestrowaniem wyniku końcowego lub międzyczasu.

Jeśli jakieś miasto chciałoby się ubiegać o organizację zawodów rangi globalnej, powinno dysponować kompleksem, na terenie którego m.in. znajdują się przynajmniej dwa baseny o wymiarach olimpijskich (jeden do rywalizacji, drugi do rozgrzewki), a także spełniającym inne warunki narzucone przez międzynarodową organizację pływacką – FINA.

Style pływackie

W pływaniu sportowym wyróżnia się cztery style:

Styl motylkowy (motyl, motylek, delfin)

Styl grzbietowy (grzbiet)

Styl klasyczny (żabka)

Styl dowolny

oraz pływanie zmienne lub pływanie sposobem zmiennym (ang. medley swimming - FINA Rules)

Konkurencje pływackie

Pływacy rywalizują obecnie w następujących indywidualnych konkurencjach olimpijskich:

50 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,

100 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,

200 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,

400 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,

800 m stylem dowolnym kobiet (od 2020 również mężczyzn),

1500 m stylem dowolnym mężczyzn (od 2020 również kobiet),

100 m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn,

200 m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn,

100 m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn,

200 m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn,

100 m stylem klasycznym kobiet i mężczyzn,

200 m stylem klasycznym kobiet i mężczyzn,

200 m sposobem zmiennym kobiet i mężczyzn,

400 m sposobem zmiennym kobiet i mężczyzn,

10 km w wodach otwartych kobiet i mężczyzn,

A także w wyścigach sztafetowych:

4 × 100 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,

4 × 200 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,

4 × 100 m sposobem zmiennym kobiet i mężczyzn.

Do konkurencji nieolimpijskich zaliczane są dystanse:

800 m stylem dowolnym mężczyzn,

1500 m stylem dowolnym kobiet,

50 m stylem motylkowym kobiet i mężczyzn,

50 m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn,

50 m stylem klasycznym kobiet i mężczyzn.

Oraz rozgrywane na pływalniach 25-metrowych:

100 m sposobem zmiennym kobiet i mężczyzn,

4 × 50 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn,

4 × 50 m sposobem zmiennym kobiet i mężczyzn.

Wyjaśnienie:

Mam  gotowe bo odpowiadałam innemu człowiekowi na innym portalu a mianowicie " zapytajonet"