Odpowiedź :
Odpowiedź:
Historia to przeszłość, wydarzenia, które mogą zmienić życie całych społeczeństw, a tym bardziej mają wpływ na jednostkę. To kreatorka rzeczywistości , która wpływa na nasze losy, jest częścią naszego życia.
W literaturze można znaleźć wiele przykładów tego jak na życie człowieka mogą wpłynąć wydarzenia historyczne.
W „Syzyfowych pracach“ Stefana Żeromskiego polska młodzież walczy z rusyfikacją. Jeden z bohaterów Andrzej Radek, chłopiec o bardzo silnym charakterze, jest bardzo samodzielny i zna wartość wiedzy. Mając silne i głębokie poczucie własnej przynależności narodowej nie godzi się z metodami szkolnictwa zaborcy, które miały za zadanie pozbawienia młodych ludzi poczucia polskości. Mimo, że przyszło mu zmagać się z ciężkim losem ciemiężonego narodu nadal czuje się w pełni Polakiem i jest patriotą gotowym nawet do walki o wolność i ojczyznę.
Historia stała się częścią jego życia ale nie zmieniła jego światopoglądu i nie zabiła w nim tożsamości narodowej.
O losie Skawińskiego, bohatera „Latarnika" Henryka Sienkiewicza zadecydowały okoliczności historyczne. Brał on udział w powstaniu listopadowym za co groziły mu represje, więc zdecydował się wyjechać z kraju. Jednak nadal walczył o wolność „waszą inaszą". Przez niemal całe swoje życie, będąc Polakiem nie mógł wrócić do ojczyzny dręczonej przez zaborców. Jednak nie poddawał się przeciwnościom losu, walczył na obcych ziemiach udowadniając swoje bohaterstwo, stając się ambasadorem polskości. Wielkim skarbem, cząstką ojczyzny stała się dla niego epopeja Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz“ i mimo, że nadal musiał tułać się po świecie dla niego najważniejsza była myśl, że oto ma przy sobie książkę, która stała się dla niego cząstką ojczyzny, mówiącą o tej prawdziwej, gdzieś daleko, która została w jego sercu i pamięci , za którą tęsknił i walczył, a do której nie mógł wrócić.
Wyjaśnienie:
Proszę