Odpowiedź :
Odpowiedź:
- cuda nad urną: popularna nazwa nadużyć wyborczych dokonywanych w Polsce w wyborach 1928,
-żołnierze wyklęci: żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne
-stalinizm: system polityczno-ekonomiczny, jaki powstał w ZSRR po faktycznym przejęciu pełni władzy przez Józefa Stalina.
-Polski Październik: zmiana polityki wewnętrznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rządzącej monopartyjnie.
-mała stabilizacja: władza i społeczeństwo przełomu lat 50' i 60' Polska po 1956 r.
-szkoła 'tysiąclatka': szkoła wzniesiona w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Wyjaśnienie:
Odpowiedź:
Żołnierze wyklęci - byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
Stalinizm - ukształtowany w latach 30. XX wieku w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich pod dyktatorskimi rządami Józefa Stalina system poglądów ideologicznych i sposób kierowania partią i państwem komunistycznym oraz jego gospodarką.
Polski Październik - zmiana polityki wewnętrznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rządzącej monopartyjnie w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej związana z oddolnymi ruchami społecznymi i wewnątrzpartyjnymi zmierzającymi do destalinizacji i demokratyzacji systemu komunistycznego, połączona z objęciem 21 października 1956 funkcji I sekretarza KC PZPR przez Władysława Gomułkę i częściową liberalizacją systemu sprawowania władzy przez PZPR.
Mała stabilizacja - władza i społeczeństwo przełomu lat 50' i 60' Polska po 1956 r. Lata następujące po październikowym przełomie
Szkoła 'tysiąclatka' - szkoła wzniesiona w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966).