1.Podaj, czym się różnią od siebie kamienie szlachetne od
półszlachetnych? Wymień nazwy tych kamieni, które tworzą
,,sukienki" Obrazu Maryi Jasnogórskiej.
2. Wyjaśnij, co to są i jak powstają: perły i bursztyny?
Daje naj
Z góry dziękuje


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Kamienie o nieco mniejszej twardości i trwałości, a w związku z tym o mniejszej wartości jubilerskiej bywają nazywane kamieniami półszlachetnymi. Są to m.in. jaspis, agat, malachit i lapis lazuli.

Obecnie istnieje dziesięć sukienek nakładanych na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej:

sukienka brylantowa (diamentowa) z XVII wieku,

sukienka rubinowa (wierności) z XVII wieku,

sukienka koralowa z 1910,

sukienka milenijna (tysiąclecia) z 1966,

sukienka koralowa (koralowo-perłowo-biżuteryjna) z 1969,

sukienka sześćsetlecia (koralowo-perłowa) z 1981,

sukienka sześćsetlecia (złota) z 1982,

sukienka bursztynowo-brylantowa (zawierzenia Totus Tuus) z 2005,

sukienka wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego z 2010,

sukienka perłowa z 2018 (kopia sukienki skradzionej w 1909).

2. Perły – wytwory małży, rzadko ślimaków. Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli, której głównymi składnikami są węglan wapnia i rogowata substancja białkowa, która spaja mikrokryształy skupione koncentrycznie wokół jądra.

Perła powstaje na skutek podrażnienia powierzchni płaszcza przez ciało obce. Mogą to być np. ziarna piasku czy jaja pasożytów. Substancja wapienna, która wówczas jest wydzielana przez nabłonek, powstaje wskutek reakcji obronnej mięczaka na niechciane ciało obce. Broni się on przed podrażnieniem pokrywając intruza taką samą substancją, jaka tworzy jego muszlę. Z czasem substancja ta robi się coraz większa i twardsza ze względu na ciągłe nakładanie się na siebie kolejnych warstw.

Bursztyn, jantar, amber – kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców. Znanych jest około 60 odmian. 

Bursztyn bałtycki powstał z przeobrażonej żywicy drzew iglastych, porastających w środkowym paleogenie, przed około 40 mln lat, północne i wschodnie wybrzeża epikontynentalnego morza wypełniającego wschodnią część basenu Morza Północnego.