Odpowiedz na pytania dotyczące płazów
1.W jakim środowisku żyją płazy?
2.Czy płazy są zmiennocieplne?
3.Jak spędzają zimę?
4.odział płazów (schemat) + przykłady
5.Jak oddychają?
6.Jaka jest funkcja skóry?
7.Jak się nazywa rozwój płazów i na czym polega?
8.Jak się nazywają jaja płazów?
9.Do jakiego typu zapłodnienia dochodzi u płazów?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1Zamieszkują różnorodne siedliska, większość gatunków żyje na lądzie, w gruncie, na drzewach bądź w wodach słodkich.

2 Są zmiennocieplne

3Płazy jako miejsca zimowania wykorzystują przede wszystkim naturalne zagłębienia, norki, wykroty, sterty gałęzi i przestrzenie między korzeniami drzew, które, osłonięte dodatkowo roślinnością i opadłymi liśćmi, zapewniają im ochronę przed zimnem.

4 Wyróżniamy plaży:

bezogonowe np.: żaby- wodna trawna moczarowa, kumaki -nizinna i gorska,ropuchy -zielona i szara,;rzekotka drzewna, ;grzebuszka ziemna

5W środowisku lądowym oddychają tlenem atmosferycznym , wykształciły się więc płuca, oddychają również przez stałe wilgotną skórę

6Skóra płazów przepuszcza wodę. Bierze także udział w wymianie gazowej. Pozwala to dorosłym płazom oddychać bez wynurzania się na powierzchnię wody, a nawet trwać w stanie hibernacji na dnie zbiornika.

7Płazy należą do zwierząt o rozwoju złożonym, co oznacza, że przechodzą przeobrażenie. Z komórki jajowej wylęga się larwa, która prowadzi wybitnie wodny tryb życia. ... Larwy tych pierwszych wyglądają jak miniatury postaci dorosłych ze skrzelami zewnętrznymi. Ponadto, jako pierwsze rozwijają się u nich kończyny przednie.

8Skrzek – jedna z form składania jaj przez płazy, charakteryzująca się tym, że jaja składane są grupowo, co zapewnia ich ochronę, przede wszystkim przed wysychaniem i wrogami naturalnymi. Formy skrzeku mogą być różne:u płazów bezogonowych są to: pakiety (stosunkowo mała liczba jaj sklejonych osłonkami), kłęby (duża liczba jaj sklejonych osłonkami w galaretowatą masę), sznury (jaja znajdują się w wydłużonym sznurze).

U płazów ogoniastych są to:

grona (skupiska jaj niepołączonych ze sobą),

sznury (jaja leżące w jednym rzędzie i połączone ze sobą galaretowatym sznureczkiem),

torebki jajowe (jaja mające własne osłonki umieszczone są w specjalnej galaretowatej torebce),

kłęby (jaja połączone ze sobą, tj. sklejone osłonkami w galaretowatą masę);

9Samica żaby składa w wodzie skrzek – jajeczka, które chroni warstwa śluzu. Samiec zapładnia je nasieniem. Dochodzi do zapłodnienia zewnętrznego.

Wyjaśnienie:

powodzenia