Odpowiedź :
Odpowiedź:
Budowa:
Układ nerwowy zbudowany jest z kilku podsystemów współpracujących ze sobą i resztą organizmu. Ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego. OUN to centrum kontroli całego organizmu. Odbiera, analizuje i przetwarza informacje pochodzące ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego, wysyła odpowiedzi do narządów wykonawczych. Umożliwiają to nerwy czaszkowe i rdzeniowe, które łączą mózgowie i rdzeń z różnymi częściami ciała. To one, wraz ze splotami i zwojami, budują obwodowy układ nerwowy. Układ ten odbiera informacje, przesyła je do OUN oraz przewodzi odpowiedzi na nie z mózgowia i rdzenia kręgowego do narządów wykonawczych.
Funkcjonowanie:
Podstawową funkcją układu nerwowego jest przekazywanie sygnałów - impulsów nerwowych - pomiędzy komórkami nerwowymi. Odbywa się to dzięki istnieniu synaps, czyli połączeń przede wszystkim pomiędzy poszczególnymi neuronami, ale i pomiędzy komórkami nerwowymi a np. komórkami mięśniowymi czy komórkami należącymi do narządów zmysłów.
Odpowiedź:
uk nerwowy tworza dwa czesci: osrodkowa (mozg o rdzen kregowy) i obwodowa (nerwy)
suzy do np kontroli fizycznej ciala wzbudza i kieruje miesniami i dzieli sie na czesci kontroli: autonomiczna i somatyczna (kieruje na czlowiek)
autonomiczna dzieli sie na wspolczulna i przywspolczulna
wspolczulna ona pobudza wewnetrzne narzady typu rozszerzenie zrenicy czy przyspieszenia akcji serca albo spowolnienie perystaltyki jelit wspolczulny dziala odwrotnie
sa typy reakcji wrodzane i nabyte wrodzone to uniesienie rak do przodu w czasie upadku wrodzony to np zgaszanie swiatla po wyjsciu z lazienki
proszę o naj
Wyjaśnienie: