Odpowiedź :
Odpowiedź:
Ołówek kosztuje 4zł
Pióro kosztuje 12 zł
Szczegółowe wyjaśnienie:
x - cena zeszyty
y - 2*x - cena pióra
z - x-2 - cena ołówka
x+x+x+y+z=36 = 3 zeszyty, ołówek, pióro
3*x + 2*x + x -2 = 34
6*x=36
x = 6
2 * 6 = 12 = cena pióra
6 - 2 = 4 = cena ołówka
x - cena zeszytu
y = 2x - cena pióra
z = x-2 - cena ołówka
3x+y+z = 34
3x + 2x + x - 2 = 34
6x = 34 + 2
6x = 36
x = 6 zł - tyle kosztował zeszyt
2*6 = 12 zł - cena pióra
6-2 = 4 zł - cena ołówka
Odp. Ołówek kosztował 4 zł, a pióro kosztowało 12 zł.
y = 2x - cena pióra
z = x-2 - cena ołówka
3x+y+z = 34
3x + 2x + x - 2 = 34
6x = 34 + 2
6x = 36
x = 6 zł - tyle kosztował zeszyt
2*6 = 12 zł - cena pióra
6-2 = 4 zł - cena ołówka
Odp. Ołówek kosztował 4 zł, a pióro kosztowało 12 zł.