Odpowiedź :
Odpowiedź:
W swoich działaniach Zygmunt Waza opowiadał się zdecydowanie za obozem prohabsburskim. Jego obydwie żony pochodziły z tej dynastii – Anna oraz Konstancja. W efekcie takiej orientacji króla nie tylko narastał konflikt między nim a Zamoyskim, ale również wzmocniło to obóz kontrreformacji w kraju.
Ponadto jeszcze na początku swoich rządów w Rzeczpospolitej, monarcha miał prowadzić tajne rozmowy z Habsburgami – w zamian za pomoc finansową, która była mu niezbędna w walce o tron szwedzki, miał im odstąpić koronę polską. Jednak wkrótce po tym tron szwedzki zajął jego stryj – Karol IX.
Na okres rządów pierwszego przedstawiciela dynastii Wazów w Polsce przypada również tzw. rokosz zebrzydowskiego. Była to reakcja opozycji wobec planów reform króla, które według stanu szlacheckiego miały zagrozić jego wolności.
Na czele rokoszu stanęli wówczas Mikołaj Zebrzydowski oraz Janusz Radziwiłł. Rokosz swój finał miał w lipcu w roku 1607 – bitwa pod Guzowem. Zakończyła się ona zwycięstwem sił królewskich. Ostatecznie rokosz zakończył się kompromisem. Król zrezygnował wówczas z planów reformy sejmu.
Wyjaśnienie: Tu masz opisane i możesz sama ocenić. Masz wszysttko w internecie,ale może pomogłam,