elektrownie cieplne opalane gazem ziemnym i ropą naftową

zalety

wady

lokalizacja

możliwości rozwoju z uwzględnieniem warunków przyrodniczych i ekonomicznych

na dziś​​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

światowa energetyka opiera się na wykorzystaniu paliw mineralnych - węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. W chwili obecnej największe znaczenie ma ropa naftowa, a nieco mniejsze węgiel kamienny. Biorąc jednak pod uwagę szczupłość zasobów ropy naftowej na świecie wiele wskazuje na to, że przyszłość energetyki konwencjonalnej oparta będzie o zasoby węgla kamiennego i alternatywne źródła energii.

· Duża część surowców energetycznych zużywana jest do produkcji energii elektrycznej. Elektrownie zlokalizowane są przede wszystkim w miej- scach dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Spowodowane jest to tym, że energii tej nie można magazynować na większą skalę, natomiast jej przesyłanie na dalsze odległości jest nieopłacalne.

· W większości krajów dominuje produkcja w elektrowniach cieplnych. Są to elektrownie spalające węgiel kamienny i brunatny, pochodne ropy naftowej lub gaz ziemny. Wytwarzają one 63,2% energii elektrycznej na świecie. Elektrownie opalane węglem przeważają np. w Polsce, RPA, Rosji, Chinach lub Indiach. Elektrownie opalane pochodnymi ropy naftowej oraz gazem ziemnym są podstawą energetyki w USA, Japonii, Holandii, Indonezji oraz w krajach Zatoki Perskiej.

· Na drugim miejscu znajdują się elektrownie wodne, wytwarzające 19% energii elektrycznej. Ze względu na duży koszt budowy stopni wodnych, tego typu elektrownie powstały z reguły w bogatych państwach Europy, Ameryki Północnej oraz w Japonii. Poza nimi duże elektrownie wodne posiadają Rosja oraz Brazylia.

· W elektrowniach atomowych (jądrowych) powstaje 17,4% energii elektrycznej. Energetyka jądrowa rozwinęła się przede wszystkim w państwach wysoko rozwiniętych, nieposiadających dużych zasobów węgla, ropy naftowej lub gazu ziemnego. Koszt budowy tego typu elektrowni jest duży. Problemem jest też składowanie odpadów radioaktywnych. Największy udział energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach atomowych mają Francja, Belgia, Szwecja i Węgry.

Wyjaśnienie: