Zadanie: Wyjaśnij pojecie, określenie lub nazwę:
trójprzymierze-
kocioł bałkański-
wojna pozycyjna-
Traktaty brzeskie-
Kompania Kadrowa-
Kryzys przysięgowy-
Błękitna Armia-
Rewolucja październikowa-
Konferencja paryska-
trójporozumienie-
Legion Puławski-
Rada Komisarzy Ludowych-
Akt 5 listopada-​


Odpowiedź :

Trójprzymierze - obronny układ pomiędzy trzema państwami europejskimi: Cesarstwem Niemieckim, Królestwem Włoch i C.K. Austro-Węgrami, zawiązany 20 maja 1882 w Wiedniu.

Kocioł Bałkański -  określenie sytuacji geopolitycznej na Półwyspie Bałkańskim, szczególnie w jego północno-zachodniej części, od połowy XIX wieku.

Wojna pozycyjna - była charakterystyczna podczas I wojny światowej dla frontu zachodniego. W tej wojnie obie strony wierzyły, iż przewaga liczebna pozwoli na odniesienie ostatecznego zwycięstwa, mimo zwiększonej siły obrony, wyposażonej w zmechanizowany sprzęt bojowy.

Traktaty brzeskie -  traktat pokojowy podpisany w Brześciu 9 lutego 1918 między Cesarstwem Niemieckim, Austro-Węgrami i ich sojusznikami – Carstwem Bułgarii i Imperium Osmańskim (Turcją) ), a Ukraińską Republiką Ludową .

Kompania Kadrowa -  pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego.

Kryzys przysięgowy - nazwa przesilenia spowodowanego odmową Piłsudskiego, a za jego przykładem większości żołnierzy I i III Brygady Legionów Polskich, złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier w VII 1917. W rezultacie kryzysu Piłsudskiego uwięziono w Magdeburgu, a legionistów w większości internowano w obozach w Beniaminowie i Szczypiornie.

Błękitna Armia -  to polska armia składająca się z ochotników, która powstała podczas I wojny światowej we Francji. Nazwa armii pochodzi od koloru mundurów żołnierzy. Błękitna Armia - geneza. Wybuch I wojny światowej spowodował wzrost dążeń niepodległościowych Polaków.

Rewolucja październikowa -  określenie, stosowane na dokonany przez bolszewików przewrót zbrojny w Rosji, trwający od nocy z 24 października / 6 listopada 1917 na 25 października / 7 listopada 1917, do godziny drugiej w nocy 26 października / 8 listopada 1917.

Konferencja paryska -  konferencja pokojowa, zorganizowana w Paryżu po zakończeniu I wojny światowej, trwająca od 18 stycznia 1919 do 21 stycznia 1920 roku. Brało w niej udział 27 zwycięskich państw. Państwa pokonane w I wojnie światowej (Niemcy, Austro-Węgry, Imperium Osmańskie, Bułgaria) nie zostały dopuszczone do negocjacji podczas konferencji.

Trójporozumienie - układ zawarty między Francją, Rosją i Wielką Brytanią przed I wojną światową. W 1893 r. Rosja i Francja zawarły sojusz wojskowy i podjęły współpracę gospodarczą. 8 IV 1904 r. doszło też do podpisania porozumienia francusko-brytyjskiego (serdeczne porozumienie - z franc.)

Legion Pułaskiego  – amerykański oddział wojskowy wchodzący w skład Armii Kontynentalnej, który brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Formowanie legionu rozpoczęło się 28 marca 1778 w Baltimore w stanie Maryland. Organizatorem i dowódcą oddziału był Polak, generał Kazimierz Pułaski.

Rada Komisarzy Ludowych -  rząd rewolucyjny, który powstał w czasie rewolucji październikowej w 1917 r. Jego przywódcą został Włodzimierz Lenin.Rząd wydał wiele dekretów m.in.: o nadaniu ziemi, o pokoju oraz o prawach narodów Rosji.

Akt 5 listopada-​ akt wydany w Warszawie 5 listopada 1916 przez cesarzy austro-węgierskiego Franciszka Józefa I i niemieckiego Wilhelma II, w którym zapowiedziane zostało utworzenie samodzielnego Królestwa Polskiego z ziem zaboru rosyjskiego.