Odpowiedź :
Odpowiedź:
Pojęcia:
1 Wettinowie-dynastia niemiecka wywodząca się z dzisiejszej Saksonii-Anhaltu. Panowała w Miśni, Saksonii oraz w księstwach Turyngii. Jej przedstawiciele zasiadali także na tronie w Warszawie.
2 Liberum veto - zasada ustrojowa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, dająca prawo każdemu z posłów biorących udział w obradach Sejmu do zerwania go i unieważnienia podjętych na nich uchwał.
3 Order Orła Białego - najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny.
4 "Od Sasa do Lasa" - powiedzenie utarło się tłumaczyć wydarzeniami politycznymi w Polsce na początku XVIII wieku, kiedy w walce o władzę starły się stronnictwa Augusta II Mocnego (Sasa) i popieranego przez Szwecję Stanisława Leszczyńskiego (Lasa). Szlachta długo nie mogła się zdecydować, z kim trzymać, i dość często zmieniała strony, wędrując od Sasa do Lasa właśnie.
5 Collegium Nobilium - szkoła posiadająca charakter uczelni wyższej, założona w 1740 roku w Warszawie przez pijara Stanisława Konarskiego.
6 Szkoła rycerska - szkoła państwowa założona 15 marca 1765 w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, utrzymywana przez skarb państwa. Siedziba mieściła się w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.
7 Prawa kardynalne - to zbiór praw przysługujących szlachcie, ustanowionych na sejmie w latach 1767-1768. Prawa kardynalne, czyli podstawowe dzieliły się na dwie grupy: stałe i zmienne. Do praw stałych zaliczało się: – zasada wolnej elekcji.
8 Obiady czwartkowe - powstałe z inicjatywy Adama Kazimierza Czartoryskiego i organizowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na wzór paryskich salonów literackich, spotkania intelektualistów polskich.
Postaci:
1 August II Mocny - syn Jana Jerzego III Wettyna i Anny Zofii Oldenburg, od 1694 elektor Saksonii jako Fryderyk August I, Wikariusz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, w latach 1697–1706 i 1709–1733 elekcyjny król Polski; pierwszy król Polski z saskiej dynastii Wettynów. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą.
2 August II Sas - w latach 1733–1763 król Polski oraz jako Fryderyk August II elektor saski; syn Augusta II z saskiej dynastii Wettynów i Krystyny Eberhardyny Bayreuckiej.
3 Stanisław Leszczyński - król Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736, książę Lotaryngii i Baru w latach 1738–1766, wolnomularz, starosta nowodworski w 1701 i 1703 roku.