Kasia kupiła 5 zeszytów, piórnik i trzy książki. Książka była o 2.50 drozsza od zeszytu. Piórnik kosztował 8.50 za wszystkie zakupy zapłaciła 36 zp jaka była cena zeszytu, a jaka książki?

Odpowiedź :

36zl - wszystko
8,50zl - piórnik
36-8,50=27,50zl
3x2,50=7,50zl
27,50-7,50=20zl
20:8=2,50
2,50 - jeden zeszyt
2,50+2,50=5zl - jedna książka
Powinno być dobrze (:

Odpowiedź:

5 zeszytów     x

piórnik           8,50zł  

książka         x+2,50                                                              36zł za wszystko.

Szczegółowe wyjaśnienie:

36-8,50= 27,50

Zeszyt kosztował 2,50zł             2,50zł razy 5= 12,50zł

1 książka kosztowała 5zł             5zł razy 3= 15zł- 3 książki

Piórnik 8,50zł

12,50zł + 15zł + 8,50zł = 36zł