Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.
Ofiarowanie Pańskie obchodzone jest w Kościele katolickim 2 lutego (w Kościele zachodnim) lub 15 lutego (w Kościołach wschodnich) i ma rangę święta liturgicznego. W tym samym dniu w Kościele powszechnym przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II.
2.
3.Kościół katolicki obchodzi 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, znane w polskiej tradycji bardziej pod nazwą Matki Boskiej Gromnicznej. Wprowadził je w V wieku papież Gelazy I.
4.6.Wielki Post tradycyjnie trwa 40 dni i zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy w sobotę Wielkanocną.
5.Tradycyjnie podczas mszy tego dnia posypuje się głowy wiernych popiołem na znak żałoby i pokuty. Nawiązując do tego obrzędu, ks. Cieślik zaznaczył, że "popiół już w okresie przedchrześcijańskim traktowany był jako znak żałoby".
7.Post ścisły obowiązuje w Kościele katolickim w Środę Popielcową i Wielki Piątek. To połączenie postu ilościowego z jakościowym. Polega więc na powstrzymaniu się od jedzenia mięsa (wyjątek stanowią ryby) i ograniczeniu ilościowym posiłków. Zakłada też jedzenie jednego posiłku do syta i dwóch mniejszych.
8.Wielki post
Niedziela przed Paschą Liczba dni do Paschy Lokalizacja tygodnia
9 63 Niedziela Miłosierdzia
8 54 Niedziela Sądu Ostatecznego („mięsopustna”)
7 49 Niedziela Przebaczania Win („seropustna”)
6 42 Niedziela Triumfu Prawosławia Niedzielą Ortodoksji (Prawosławia)
Wyjaśnienie:
Odpowiedź:
1. Matki Bożej Gromnicznej, Ofiarowanie Pańskie
3. Gromnica
4. Środa popielcowa
5. To przypomnienie o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.
6. 40
7. Obowiązuje w Środę popielcowa i wielki piatek; nie można wtedy zjesx więcej niż 3 posiłków (jeden do syta)
8. Gorzkie żale (u mnie w kościele w niedzielę, nie wiem czy wszędzie tak jest) , droga krzyżowa (w piątki)