Odpowiedź :
Odpowiedź:
1 -te Muzeum ma ok 1km i 14 m długości i 15 metrów wysokości
2- I Tam jest ten obraz Panorama Racławicka nie można go nie zobaczyć
i on do tego Muzeum we Wrocławiu trafił po 2 woj . światowej i właśnie w 1980 (40 lat temu ) wywieziono go do Warszawy i 5 lat później wróciło do Wrocławia i od 1985 roku można ten obraz tam oglądać .
3- W Chinach się nim zainspirowano i powstała tam panorama uwieczniająca zwycięstwo Komunistów nad wojskami Kuomintagu . (był oczywiście większy )
4- Aby obejrzeć obraz do Wrocławia przyjechała holenderska królowa Beatrycze, papież Jan Paweł II, a także… premier Chin Zhao Ziyang
5-Do jego zagruntowania użyto 750 kg farby.
6 -Obraz wystawiany jest obecnie w specjalnie zbudowanej rotundzie - muzeum Panorama Racławicka we Wrocławiu. Oprócz samego obrazu w muzeum znajdziemy jeszcze inne rzeczy do zobaczenia. Np. w pomieszczeniu zwanym Mała rotunda znajduje się plastyczna mapa terenu pokazująca jak wyglądał topograficzny układ na obszarze, na którym odbywała się bitwa racławicka.
7-Wokół tej instalacji znajduje się niewielka wystawa figurek prezentujących mundury polskich i rosyjskich żołnierzy z epoki. Przedsionek to kolejna ekspozycja, tutaj zobaczyć można szkice i projekt planu wielkiego dzieła.
8-Ceny biletów wstępu:
bilet normalny - 30 zł
bilet ulgowy (uczniowie i studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, nauczyciele) - 23 zł
bilet rodzinny (2 rodziców / opiekunów plus dzieci w wieku 7-15 lat)- 23 zł / osoba
bezpłatnie: dzieci do 7 lat;
9 - w tej Panoramie Racławickiej działa system audio deskrypcji .
Pozdrawiam