Co wywołuje malarię? Jaki organizm roznosi te chorobę? Czy można jej zapobiegać?

Odpowiedź :

W niektórych zakątkach świata pozornie niewinne ukąszenie komara może skończyć się dla człowieka tragicznie. Malaria, inaczej nazywana zimnicą, pochłania rocznie ok. 2 miliony ofiar na świecie. Czym się objawia i jak przebiega leczenie? W jakich regionach świata występuje? Jak możemy się przed nią uchronić? Czy istnieje szczepionka przeciwko malarii?


Malaria, nazywana zimnicą lub dawniej febrą, jest tropikalną chorobą wywołaną przez pasożyty z rodzaju Plasmodium. Do zakażenia dochodzi podczas ukłucia przez zakażoną samicę komara z rodzaju Anopheles. Owad wraz ze śliną wprowadza do naszego organizmu pasożyta, który wędruje do wątroby, gdzie ulega przekształceniu i namnożeniu. W zależności od gatunku Plasmodium stadium to trwa od 5 do 15 dni i nie daje żadnych objawów. Czujemy się w pełni zdrowi i nieświadomi zbliżającego się niebezpieczeństwa. W kolejnym etapie choroby pasożyt atakuje czerwone krwinki, w których ponownie namnaża się. Dochodzi do wysiewu potomnych do osocza, co powoduje rozpad naszych krwinek. W tym stadium towarzyszy choremu charakterystyczna dla malarii bardzo wysoka gorączka oraz dreszcze. Namnożony pasożyt atakuje coraz liczniej czerwone krwinki i cykl powtarza się aż do śmierci gospodarza lub zostaje zahamowany, kiedy zastosujemy w porę odpowiednie leki.



Pierwsze objawy malarii występują ok 7-14 dni od zarażenia. W pierwszej fazie są dosyć niecharakterystyczne i często mylimy je ze znaną nam grypą:

wysoka gorączka (napady co 24 / 48 / 72 godziny w zależności od rodzaju malarii),
dreszcze,
bóle głowy,
bóle mięśni,
nudności,
biegunka,
wymioty,
obfite poty,
szybki spadek temperatury ciała po napadach gorączki,
ogólne osłabienie organizmu.
W zależności od rodzaju zarodźca napady wysokiej gorączki występują co 24, 48, 72 godziny bądź nieregularnie. Ciężkie przypadki malarii mogą doprowadzić do:

uszkodzenia narządów wewnętrznych,
zaburzeń psychicznych
śpiączki,
śmierci chorego.
W jakich rejonach świata występuje malaria?

Wybierając się w tropikalne podróże, zajrzymy na stronę Ministerstwa Zdrowia lub Światowej Organizacji Zdrowia – WHO, gdzie możemy dokładnie sprawdzić, w których krajach aktualnie istnieje ryzyko zarażenia się malarią. Możesz również pobrać mapę występowania zachorowań klikając poniżej:

Największe ryzyko zachorowania na malarię występuje w krajach Afryki Zachodniej i na wyspach Oceanii. Bardzo duży odsetek zachorowań notuje się również w: Afryce Wschodniej, Azji, Ameryce Środkowej oraz Południowej. W większości tych regionów malaria występuje przez cały rok, w niektórych miejscach tylko sezonowo – najczęściej w porze deszczowej.


Mam nadzieje ze pomogłam ;)

Odpowiedź:

Malaria, nazywana zimnicą lub dawniej febrą, jest tropikalną chorobą wywołaną przez pasożyty. Do zakażenia dochodzi podczas ukłucia przez zakażoną samicę komara. Indywidualna profilaktyka malarii polega na unikaniu kontaktów z komarami i na podawaniu leków przeciwmalarycznych. Najczęściej stosowany lek na malarię to chlorochina. Jest on jednak coraz mniej skuteczny ze względu na rozprzestrzenianie się oporności zarodźców.