Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
1. Bakterie saprofityczne są niezbędnym ogniwem obiegu materii w przyrodzie. Pełnią rolę reducentów (destruentów) rozkładających martwą materię ograniczą do prostych związków nieorganicznych, które mogą być ponownie wykorzystane bezpośrednio przez rośliny (a pośrednio też przez zwierzęta). Bakterie biorą udział w cyklach biogeochemicznych, czyli obiegu węgla, azotu, siarki, fosforu i innych pierwiastków w przyrodzie. Szczególne znaczenie mają bakterie i sinice , które potrafią wiązać azot pochodzący z powietrza. Niektóre z nich np. bakterie Rhizobium wchodzą w symbiozę z korzeniami roślin motylkowych (na korzeniach tworzą się brodawki, wewnątrz których żyją bakterie). Część wytworzonych soli azotowych bakterie oddają roślinie, same natomiast korzystają ze związków organicznych wytworzonych przez rośliny.2. Niektóre bakterie wykorzystywane są w rolnictwie do walki z owadami będącymi szkodnikami roślin uprawnych (prowadzone są badania nad bakteriami Bacillus, które atakują m.in. larwy chrząszczy).
3. Bakterie są źródłem pożywienia dla niektórych zwierząt m.in. jednokomórkowych pierwotniaków.
4. Bakterie wchodzą w symbiozę nie tylko z roślinami, ale też ze zwierzętami i człowiekiem, u których biorą udział w trawieniu i rozkładaniu pobranego pokarmu (Escherichia coli żyjąca w końcowym odcinku przewodu pokarmowego człowieka, bakterie z rodzaju Bacteroides rozkładające celulozę w żołądku przeżuwaczy).
Pałeczka okrężnicy
Pałeczka okrężnicy Escherichia coli -powiększona 10.000 x
5. Bakterie potrafią rozkładać wiele szkodliwych substancji chemicznych (m.in. detergenty i środki ochrony roślin) produkowanych przez człowieka. Dlatego wykorzystywane są w procesie biologicznego oczyszczania wód i ścieków (w oczyszczalniach wchodzą w skład osadu czynnego).
Biologiczna oczyszczalnia ścieków
Biologiczna oczyszczalnia ścieków/Przykuta (2007)/commons.wikimedia.org
6. Bakterie wykorzystywane są do produkcji biogazu (powstającego w czasie beztlenowej fermentacji obornika), który wykorzystywany jest jako źródło energii (m.in. do napędzania silników czy ogrzewania domów).
7. Bakterie wykorzystywane są w przemyśle spożywczym do produkcji serów, jogurtów, kefirów, kiszonej kapusty, ogórków (fermentacja mlekowa przeprowadzana przez bakterie mlekowe z rodzaju Lactobacillus) oraz alkoholi.
górki kiszone uzyskiwane dzięki działaniu bakterii z rodzaju Lactobacillus
Ogórki kiszone uzyskiwane dzięki działaniu bakterii z rodzaju Lactobacillus/
Mariuszjbie (28.09.2008)/commons.wikimedia.org
8. Bakterie wykorzystywane są w medycynie do produkcji szczepionek, antybiotyków (streptomycyna i tetracyklina produkowana przez promieniowce) i witamin (B12, C).
Szczepionka przeciw Streptococcus pneumoniae
Szczepionka przeciw Streptococcus pneumoniae/
Mariusz Ch.(25.07.2012)/commons.wikimedia.org
9. Bakterie wykorzystywane są również do produkcji kwasów organicznych (octowego), aminokwasów, hormonów (wzrostu, insuliny), węglowodanów (dekstranu).
10. Bakterie stosowane są również w inżynierii genetycznej jako źródło enzymów restrykcyjnych służących do nacinania DNA.
11. Bakterie brały udział w tworzenie złóż ropy naftowej, rud żelaza, saletry amonowej i siarki.
Znaczenie negatywne bakterii:
1. Liczne bakterie są pasożytami człowieka, zwierząt i roślin. Po wniknięciu do organizmu żywiciela bakterie te wywołują liczne choroby, których przyczyną jest namnażanie się bakterii w zainfekowanych tkankach oraz wydzielanie przez nie jadów, czyli substancji silnie toksycznych. U roślin objawami zakażeń bakteryjnych są nekrozy, zgnilizny, rakowe narośla oraz więdnięcie. Pasożytnicze bakterie roślin uprawnych mogą powodować znaczne zmniejszenie plonów. Bakteryjne choroby zwierząt często przypominają choroby ludzi lub są z nimi tożsame.
Infekcja forsycji spowodowana Agrobacterium tumefaciens
Infekcja forsycji spowodowana Agrobacterium tumefaciens
Najważniejsze choroby bakteryjne człowieka to: cholera, trąd, gruźlica, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, angina, szkarlatyna, krztusiec, dur brzuszny, borelioza, czerwonka, salmonellozy, kiła, rzeżączka.
Salmonella typhimurium - bakteria chorobotówrcza
Salmonella typhimurium - bakteria chorobotówrcza
2. Bakterie siarkowe mogą wytworzyć kwas siarkowy, który niszczy budynki (mury, cegły, zaprawę murarską) oraz konstrukcje żelazne.
Polecamy również:
Budowa bakterii i formy morfologiczne bakterii
Bakterie są prokariotycznymi organizmami zbudowanymi z jednej komórki. Ich materiał genetyczny zlokalizowany jest bezpośrednio w cytoplazmie (brak wyodrębnionego jądra komórkowego) w centralnym obszarze komórki bakteryjnej zwanym nukleoidem (chromosomem bakteryjnym).
Odżywianie bakterii i oddychanie bakterii
Bakterie mogą odżywiać się na dwa główne sposoby. Większość bakterii to heterotrofy (organizmy cudzożywne), które nie potrafią samodzielnie wytwarzać pokarmu. Korzystają więc ze związków organicznych wytworzonych przez autotrofy. Do cudzożywnych bakterii należą...
Rozmażanie bakterii i procesy płciowe bakterii
Bakterie rozmnażają się tylko w sposób bezpłciowy, najczęściej przez podział komórki. U niektórych bakterii kolonijnych może dochodzić do fragmentacji, czyli rozerwania koloni na mniejsze fragmenty.