Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Przez ostatni rok swojego życia Oskar Kolberg mieszkał w domu, którego właścicielem był słynny antropolog Izydor Kopernicki.
2. Był uważany za „samotnego ewangelika”, który skoncentrowany jest na swej życiowej ścieżce wyłącznie na swych celach stricte badawczych. W życiu Oskar Kolberg namiętność swą bowiem zarezerwował wyłącznie swemu naukowemu zamiłowaniu.
3. Szczególny wpływ na zainteresowania muzyczne Oskara Kolberga wywarła jego młodzieńcza znajomość z samym Fryderykiem Chopinem. Oskar Kolberg był świadkiem początków kariery muzycznej Fryderyka i do końca życia pozostał zafascynowany twórczością pianisty.
4. W swym testamencie Kolberg przekazał Akademii Umiejętności swoje niewydane materiały, z których jednak obszerna część nigdy nie doczekała się publikacji.
5. W ramach swej publicystyki wydał około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa oraz muzykologii.
6. Po jego śmierci część jego pieniędzy trafiła do Kościoła Ewangelickiego w Krakowie, część natomiast przeznaczona została na wydanie dotąd jego niewydanych materiałów z badań terenowych.
7. W roku 1960 utworzono w łonie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Redakcje pod nazwą „Dzieła wszystkie” Oskara Kolberga (DWOK), która działała początkowo we Wrocławiu. Do chwili obecnej światło dzienne ujrzała zawrotna ilość w sumie 82 tomów publikacji.
8. Po kryzysie finansowym w latach 90. powołano do kontynuowania zadań DWOK niezależny Instytut im. Oskara Kolberga, który działa również w celach redakcyjnych od roku 1998.
9. polski etnograf, encyklopedysta, folklorysta i kompozytor.
10. W latach 1856-57 w zeszytach "Pieśni ludu polskiego" opublikowano ponad 400 melodii ludowych zebranych przez Kolberga.
Wyjaśnienie:
Mam nadzieję, że pomogłam i liczę na naj☺♥