każda człowiek może w zyciu doświadczyć samotności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, jakie były przyczyny samotności wybranych przez Ciebie bohaterów literackich. Minimum 200 słów.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Człowiek może doświadczać samotności z różnych powodów. Może być ona spowodowana odtrąceniem, odizolowaniem przez społeczność, w której żył,  może też wynikać ze świadomego wyboru.  

W literaturze znajdziemy wiele przykładów ukazania samotności będącej wynikiem zrządzenia losu, ale  też  samotności z  własnego wyboru.

     Samotność doskwierała bohaterowi opowiadania „Wieża“ Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Lebrosso mieszka w tytułowej wieży  odizolowany od reszty społeczeństwa z powodu trądu. Jest człowiekiem bardzo samotnym, wcześnie stracił rodziców, a później siostrę, z którą przez pięć lat mieszkał w wieży.  

Po jej śmierci samotność opanowała jego życie całkowicie. W swym cierpieniu postanowił odebrać sobie życie.  Nachodziły go różne złe myśli, ale zgodnie z wolą siostry starał się żyć i umrzeć  „jak prawdziwy chrześcijanin“.  

Samotność Lebrosso była dla niego źródłem cierpienia, tęsknotą za bliskością drugiego człowieka. Zrządzeniem losu zachorował i został odtrącony przez społeczeństwo

      Skazanym na samotność jest również podmiot liryczny w wierszu Juliusza Słowackiego „Smutno mi, Boże“. To poeta - emigrant, cierpiący z powodu tęsknoty za ojczyzną, domem rodzinnym, ukochaną matką. Nie odnajduje pocieszenia w  podróży i kontaktach z innymi ludźmi, kulturami. Smutek spowodowany samotnością sprawia, że  nie potrafi docenić piękna widzianych  krajobrazów. Jego poczucie osamotnienia potęguje widok lecących bocianów, przywodzących na myśl rodzinne strony, będących symbolem Polski. Całą swoją żałość z sytuacji w jakiej się znalazł, kieruje do Stwórcy, zwracając się słowami: „Smutno mi Boże!“  

      Przykładem samotności z wyboru jest natomiast  historia tytułowego bohatera „Legendy o świętym Aleksym“. Był on młodym,  bogatym młodzieńcem, gdy zdecydował się opuścić  świeżo poślubioną żonę i rodzinny dom, by poświęcić się służbie Bogu. Zabrane ze sobą pieniądze  rozdał ubogim i ruszył  w samotną drogę, by zbliżyć się do Stwórcy. Po wielu latach tułaczki nierozpoznany przez nikogo, Aleksy zamieszkał pod schodami swego rodzinnego domu. W pokorze znosił poniżenia, jakich doznawał od ludzi.  Zmarł samotnie w  skrajnej nędzy.

Aleksy trwał w samotności świadomie i wytrwale, traktując ją jako sposób na osiągnięcie celu, jakim było zbawienie.

      Historie  literackich bohaterów pokazują, że samotność może być spowodowana dobrowolnym wyborem, ale często jest wynikiem  zrządzenia losu, niezawinionego odizolowania,  stając się udręką i cierpieniem człowieka.  

Wyjaśnienie: