Odpowiedź :
1)
Kozacy byli zorganizowani w oddziały wojskowe, na których czele stali pułkownicy. Jedną z głównych przyczyn konfliktów na Ukrainie była liczebność rejestru, czyli imiennego wykazu żołnierzy na służbie Rzeczypospolitej. Na czele największego powstania stanął Bohdan Chmielnicki. Wojska koronne poniosły klęskę w bitwach pod Żółtymi Wodami i Korsuniem.
2)
Pod koniec XVI w. Ukrainą nazywano dwa województwa: kijowskie i bracławskie. W 1569 r. zostały one włączone do Korony na mocy postanowień unii lubelskiej. Kozacy, którzy zasiedlali sąsiadujące z nimi ziemie nad dolnym Dnieprem, utworzyli własną organizację wojskową. Najważniejsze decyzje podejmowała w niej rada składająca się z elity kozackiej – starszyzny.
Władzę zwierzchnią sprawował ataman kozacki. Spośród kozackich oddziałów z największej waleczności słynęła piechota kozacka.
3)
Jedną z przyczyn wojen Rzeczypospolitej z Turcją były najazdy Tatarów na pogranicze państwa polsko-litewskiego. Uprowadzali oni mieszkańców tych ziem w niewolę, czyli jasyr. Na Turcję i jej lenna najeżdżali z kolei zamieszkujący Ukrainę Kozacy. Inną przyczyną konfliktów były polskie interwencje w Mołdawii, która była lennem tureckim. Podczas jednej z takich wypraw doszło w 1620 r. do klęski wojsk polskich pod Cecorą.