Odpowiedź :
Odpowiedź:
Pasożyty zewnętrzne (ektopasożyty) żyją na powierzchni ciała żywiciela i odżywiają się jego płynami ustrojowymi (np. kleszcze, pchły, komary i pijawki żywiące się krwią) lub wytworami naskórka (np. wszoły żywiące się piórami ptaków).:
Pasożyty wewnętrzne żyją we wnętrzu ciała żywiciela bądź bytują w jego przewodzie pokarmowym (np. tasiemce, glista ludzka). Organizmy te cechują się bardzo uproszczoną budową ciała, zredukowanym przewodem pokarmowym, brakiem odnóży i niektórych narządów zmysłów oraz przeważnie dobrze wykształconym układem rozrodczym. Posiadają narządy czepne w postaci brodawek wargowych (glista ludzka), bruzd przyssawkowych (tasiemiec bruzdogłowiec), przyssawek (tasiemce uzbrojone i nieuzbrojone, przywry) lub kurczliwego ryjka opatrzonego hakami (tasiemiec uzbrojony)
horoby pasożytnicze to choroby powodowane przez pasożyty. Często występujące zakażenia pasożytami to m.in.: świerzb, lamblioza, wszawica, zakażenie tasiemcem, toksoplazmoza, owsica, glistnica.
tasiemiec uzbrojony, jeden z gatunków tasiemców, które pasożytują w przewodach pokarmowych kręgowców, w tym człowieka. W przeciwieństwie do tasiemca nieuzbrojonego ma on haczyki i przyssawki, za pomocą których przytwierdza się do ściany jelita cienkiego. Może również się pojawiać w innych częściach ciała.
Pasożyty roślin to przędziorek ,mszyca, niciń, gąsienice motyli ,stonka