6. Oceń, czy poniższe zdania są prawdziwe. Zaznacz literę „P” przy zdaniach prawdziwych, a „F” – przy fałszywych.
A. XVIII-wieczni monarchowie mówili o sobie, że są „przywódcami ludu” i wszystko, co robią, czynią w imię swojego dobra.P/F
B. Józef II zniósł poddaństwo chłopów. P/F
C. Fryderyk II Wielki zarządził powszechny obowiązek szkolny dla dziewcząt i chłopców. P/F
7. Podkreśl poprawne dokończenie zdań.
Autorem zasady trójpodziału władzy jest Monteskiusz / Wolter. Autor zasady trójpodziału władzy był zagorzałym kryt8. Uzupełnij notatkę.
Według tej zasady wyznaczone instytucje powinny ustanawiać prawo, czyli pełnić funkcje władzy ........................................... Odrębne urzędy zajmowałyby się wprowadzaniem tych przepisów w życie, czyli były władzą ........................................... Trzeci element to władza .......................................... sprawowana przez niepodlegające nikomu sądy.
ykiem absolutyzmu / ateizmu.


Odpowiedź :

Zadanie 6.

A. XVIII-wieczni monarchowie mówili o sobie, że są „przywódcami ludu” i wszystko, co robią, czynią w imię swojego dobra. => FAŁSZ

B. Józef II zniósł poddaństwo chłopów. => PRAWDA

C. Fryderyk II Wielki zarządził powszechny obowiązek szkolny dla dziewcząt i chłopców. => PRAWDA

Zadanie 7.

Autorem zasady trójpodziału władzy jest Monteskiusz. Autor zasady trójpodziału władzy był zagorzałym krytykiem absolutyzmu.

Zadanie 8.

Według tej zasady wyznaczone instytucje powinny ustanawiać prawo, czyli pełnić funkcje władzy ustawodawczej. Odrębne urzędy zajmowałyby się wprowadzaniem tych przepisów w życie, czyli były władzą wykonawczą. Trzeci element to władza sądownicza, sprawowana przez niepodlegające nikomu sądy.